Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2018-11-18, 12:23
  #13
Medlem
Ja, svarttaxi som ensam tjej är ingen bra ide. Ännu sämre ide är det om chauffören exempelvis är från Mellanöstern. Urkorkat att kliva in kan tyckas, men det klart att även en annan haft ett par brakfyllor där man mycket väl kan ha knallat rakt in i gaskamrarna i Auschwitz.

Vänner som bryr sig om en ska man omge sig med när ute. Boka taxi med bokningscentralen (då finns allt registrerat). Åk med vit chaufför.

Det borde för övrigt börja bli en potentiellt riktigt fin marknad för ett taxiföretag med 100 % vita chaufförer. Upp med priset en del. Folk skulle sannolikt åka ändå.
Citera
2018-11-18, 12:28
  #14
Medlem
DIdes avatar
Med svarttaxi är helt hopplöst att identifiera chaufför. De delar säkert en bilen på flera och skulle någon minnas plåten så säger de bara att det är någon annan. De använder säkert inte sin egen bil när de våldtar eftersom dna skulle binda dem vid topsning.

Fattar inte hur tjejjer tänker.
Citera
2018-11-18, 12:34
  #15
Medlem
NuLugnarDuNerDigs avatar
Nu försöker jag absolut inte skuldbelägga offret men att det fortfarande finns människor som ensamma kliver in i svarttaxin efter allt man hört är ju makalöst.
Är ni ett gäng så visst, hoppa in då om ni måste men fan inte ensam.
Citera
2018-11-18, 12:35
  #16
Medlem
hrwdtjs avatar
Citat:
Kvinna misstänkt våldtagen i svarttaxi – hittad på vägen

Larmet inkom till polisen klockan 03.12 på söndagen. Då hade ett förbipasserande par sett en ung kvinna i trasiga kläder vid vägkanten intill riksväg 66 en bit söder om Surahammar.

Enligt polisen var den unga kvinnan mycket ledsen och hon berättade att hon hade åkt svarttaxi från Västerås. Enligt kvinnan ska föraren ha våldtagit henne och sedan dumpat henne längs vägen.

https://www.expressen.se/nyheter/kvi...ttad-pa-vagen/
Citera
2018-11-18, 12:39
  #17
Medlem
siljaeuropa94s avatar
Polisen mörkar signalementet på gm i sedvanlig ordning-gärningens etniska signalement tyder på mellanöstern/afrika som ursprungsland på gm.
Citera
2018-11-18, 13:33
  #18
Medlem
Oh-be-wans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sweintoo
När ska tjejerna lära sig, läser de inte nyheterna om alla våldtäkter? Jag åker en del taxi i jobbet (dagtid) och känner alltid ett visst obehag när jag sätter mig i en taxi med en blatte. Ofta stöddiga också, lyssnar inte på kunden, strul med betalning (pga att de inte lyssnar) och kör som galningar. det första jag gör är alltid att memorera namnet på körkortet om det händer något. Sedan finns det de som är bra också, dock är jag tacksam när man hamnar med en svensk, känner mig tryggare.
Det är samma med att köpa saker på tradera. Så fort du ser att namnet bakom aliaset är arab så kan du vänta dig något problem med varan du ska köpa. Alltid. Det slår aldrig fel.
Citera
2018-11-18, 13:36
  #19
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Krankentot
Många tjejer är vana att betala i natura. Kanske inte äverens om priset?

Fan vet du om det, tjockskalle? Du framstår som en riktig dumskalle...
Citera
2018-11-18, 14:17
  #20
Medlem
infidels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hamsterboll
Idiotiskt att åka svarttaxi. Men jag har blivit våldtagen av två (!) taxichaufförer som körde vit taxi också, så det är ingen säkerhet det heller. Som ung och berusad (?) kvinna är man otroligt utsatt i en bil med en man som man inte känner. Åker aldrig taxi ensam längre.


... och vilken nyttig läxa lärde du dig av det här? Det som är så absurt med kvinnor är att er verklighetsuppfattning är så enormt begränsad, det är som om ni bokstavligen har hål i huvudet. Till slut slutar man ta er på allvar och ser på er som vuxna barn med ett barns omdöme och ett barns förmåga till ansvar. Det var stenkorkat att ge kvinnor rösträtt!
Citera
2018-11-18, 14:21
  #21
Medlem
Hamsterbolls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av infidel
... och vilken nyttig läxa lärde du dig av det här? Det som är så absurt med kvinnor är att er verklighetsuppfattning är så enormt begränsad, det är som om ni bokstavligen har hål i huvudet. Till slut slutar man ta er på allvar och ser på er som vuxna barn med ett barns omdöme och ett barns förmåga till ansvar. Det var stenkorkat att ge kvinnor rösträtt!

Tja. Tror väl inte att det var just mitt kön som var problemet. Snarare att jag var ung och full. En destruktiv tjej som var för packad för att ta sig hem med spårvagnen. Hade jag varit kille hade jag kanske blivit rånad istället, och ramlat ner i ån när jag skulle pissa.
Citera
2018-11-18, 14:25
  #22
Medlem
Lekbarns avatar
Åk aldrig svarttaxi, åker man vit-taxi ska man ringa och beställa så allt är registrerat. Jag höll på att fotografera taxi-bilar/Chaufförer innan min tjej satte sig i dem för att se till att chauffören höll fingrarna i styr men enligt taxi-centralen på taxi 23 så är det lugnt så länge man beställer via telefon.
Citera
2018-11-18, 14:40
  #23
Medlem
Skum historia. Svårt att tro att någon åker svarttaxi med araber/negrer i Sverige 2018 efter 30+ år av mångkultur på nära håll. Jag vet samtidigt att kvinnor "resonerar" annorlunda även om det är svårt att ta in, som svensk man.
Citera
2018-11-18, 14:55
  #24
Medlem
blue_no1s avatar
ÄRLIGT talat, hon har bara sig själv att skylla. Vem fan är så jävla dum att man som tjej (eller kille!) hoppar in i en bil med en okänd svartskalle i dagens läge?

Många ggr är det bara lagom åt dom. Gissar att detta var en dam som gillar olika.......

Vet man om det var i en kombi, eller blev hon berikad i diket?
Finns bara en sak att göra, förbjud bilar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback