Ursprungligen postat av
Cortada
Vi kör en "snabb" genomgång.
Nu defineras inte jag som invandrare direkt men jag är på alla sätt och vis inte svensk till sättet att vara, samt att jag växte upp med många invandrare/2 generation.
Växte upp med två hårt arbetande föräldrar, de jobbade om varandra dag in och dag ut, oftast hann dom träffas i dörren och ge varandra en puss. Detta för att någon alltid skulle kunna vara hemma och ta hand om mig och mitt syskon.
De jobbade alla pass, dygnet runt, många var pass som svenskar INTE ville jobba (kväll/natt).
Dök det upp tillfälle att jobba extra ringde telefonen hemma hos oss ofta eftersom arbetsgivaren visste vem som var villig att ställa upp och hade hög arbetsmoral.
Resultat? - Mina föräldrar fick ut lite mer i lön än vad deras svenska kollegor fick (trots löneskillnad!)
Skattefiffel? Svartjobb? Knappast.
Svenskar lägger pinsamma stora summor på alkohol,snus, utgång och nya prylar till barnen.
Invandrare lägger antingen inga pengar alls på det, eller så lägger dom pengar på det men en mycket mindre summa, eftersom man försöker vara smart och hitta de bästa priserna.
Invandraren orkar göra matlådor,köpa köttfärs för 49kr/kg, köpa begagnade telefoner/xbox till ungarna, åka till Tyskland för att köpa billigare alkohol inför fester.
Svensken är för bekväm och veckohandlar istället på Ica Nära som har hutlösa priser.Köper nya prylar på Elgiganten och kollar inte upp vilken affär som har varan till bästa pris.Ännu mindre orkar man vara så smart att man tänker "Det är rea om några månader, jag kan köpa varan då".. Det är HÄR och NU för svensken.
Majoriteten av invandrare är hårt arbetande, väldigt händiga (alltid intresserad av att lära sig annars), därav kan man hjälpa varandra och i släkten att fixa olika prylar (bilar,elektronik, någon är snickare, någon kan måla om...) och inga pengar i betalning är aktuellt eftersom man ger och man tar (jag hjälper dig med bilen, du hjälper mig nästa gång jag behöver måla om).
En kompis till familjen gick ner till det lokala soprummet och hämtade hem trasig elektronik som han fixade och sen sålde. Svenskarna stod på kö utanför hans dörr för att köpa elektroniken.
Fiffel? Ja, lite grann, det skattades ju inte för varorna och han hade ju ingen registrerad firma.
Men jag är säker på att många svenskar hade gjort samma sak om de bara ens hade kommit på tanken.
Gäller att tänka utanför lådan, mina vänner.
Idag är jag vuxen och har ett bra jobb trots att jag inte pluggat vidare. Jag tjänar bra också.
Varför? För jag haft tur? Kontakter?
Nä. Jag jobbade hårt. Jag lusläste regler,lagböcker,villkor och arbetsdirektiv när svenskarna stack iväg på fikaraster. Min arbetsmoral är hög som satan och det har inte gått att ignorera på någon av arbetsplatserna jag varit på.
Jag jobbar Jul. Nyår. Påsk. Helger. Nätter. Alla dagar när svenskarna skrattar högt och säger "Nä nä, man ska va ledig på röda dagar, allt annat är trams".
När lönen kommer in på kontot och jag shoppar, reser och lever gott möts jag av avundsjuka på min arbetsplats. Av svenskar. Som viskar bakom min rygg.
Som undrar vart jag får alla pengar ifrån.
Som skrattar om att jag borde vara med i Lyxfällan.
Jag har 0 kr i skulder. Inga krediter.Inga bolån.Inga billån.
Men i det här landet kan man inte vara hårt arbetande och vara en vettig människa utan att folk ska börja viska och undra vad man fifflar med bakom deras ryggar.
Om folk bara kunde öppna ögonen liiiiite mer och inse att det svenska vi har i landet är inte alls som finns i världen. Alla är inte som oss.
Alla är inte dum-snåla, alkohol-älskare och arbetsskygga.
Än idag, när jag jobbar för den svenska staten, blir jag skitsnackad om och retad för min arbetsmoral och för att jag tar alla övertids-pass.
Jag blir alltså på riktigt retad för att jag INTE är arbetsskygg och för att jag tjänar in runt 10 tusen kronor extra varje månad enbart via övertid?
Såfort du inte är som alla andra blir du det svarta fåret.
Men det är okej, jag skrattar hela vägen till banken för att hämta ut mina pengar som självklart är skattade.
Betalar snuskigt mycket pengar i skatt, på min arbetsplats blir vi också utan Julbord, Kick-off, Fredagsfika, Vardagsfrukost och Kanelbulle på Kanelbullens dag - allt för att vi inte ska använda svenskarnas skattepengar till att mätta våra magar med lyx.
Och det gör mig inget, jag betalar gärna skatt och blir utan kanelbulle och fika.
Men hata mig inte för det.