• 7
  • 8
2018-11-11, 09:14
  #85
Medlem
Föräldrar som inte fostrar sina barn till att bli vuxna tror jag är den enskilt största avgörande faktorn.
Istället för att bara köpa kläder mm så ge ungarna pengar redan när de är 5-6 år i begränsad mängd i början givetvis och förklara hur det funkar med sparande gärna genom lekar i början.
En enkel lek kan vara att här har du 5 kr att köpa den här kexchokladen för om du vill.
Men avstår du att köpa den nu men kommer tillbaka om 1 timme så får du två för dina 5 kronor.
Sedan gör man det lite svårare och ganska snabbt har man sått ett frö i huvudet hos barnet hur det funkar med pengar.
Man kan även tidigt se vilka barn som är impulsdrivna och har svårt att motstå att den där godisbiten, samtidigt som en del barn säljer sitt godis för att kunna göra vinst och köpa flera senare av den vuxne...

Märker man att ens barn bränner pengarna som de får direkt så borde varningsklockorna ringa och då får man styra upp beteendet direkt istället för att börja tänka på det när de är 15...

Så ja de människor som har problem med ekonomin som jag träffat på har i regel aldrig riktigt blivit vuxna.
Föräldern har städat deras rum, tvättat deras kläder, köpt kläderna, inte fått lära sig laga mat osv.
Skolan har även den misskötts för att föräldrarna inte har motiverat och styrt upp från början.
Att man inte klarar av skolan hänger delvis ihop med att man inte fått lära sig ta ansvar där hemma.

Har man en impulsdriven personlighet så är det av ännu större betydelse att föräldrarna fostrar och förbereder en för att ta mogna och genomtänka beslut.
Tyvärr så går det ju i regel i en ond cirkel där vuxna med dålig självkontroll får barn som de sedan inte kan fostra eftersom de själva inte blivit vuxna.
Dessa barn bär på föräldrarnas anlag och får sedan växa upp i en miljö där ett vuxet beteende är frånvarande.
Självfallet är det upplagt för katastrof där en del inte ens bli vuxna på ålders höst..
__________________
Senast redigerad av Regnpojken 2018-11-11 kl. 09:16.
Citera
2018-11-11, 11:45
  #86
Medlem
Isnatts avatar
Jag har min bakgrund i medelklassen och umgänget däri.
Dom som jag vet har problem har det helt i onödan. Den ena har trots att ekonomiskt utrymme till det inte funnits köpt bilar, byggt ut huset och rustat det i onödan (fel' färg på kyl/frys så dom byts ut).
Denna person hade gått kunnat nöja sig med att ha det enklare.
Personen har varit bortskämd hela livet och när föräldrarna som hållt den under sina vingar nu dött krackelerar allt. Det finns ingen kvar som kan lösa problem åt den.

En annan fick jag reda på för ett par veckor sedan att personen dragit på sig hundratusentals kronor i skulder vilket lett till löneutmätning och nu får personen flytta från sin bostad och hem till sin pappa. Personen är över 30 år och har barn i grundskolan.
Personen har alltid arbetat och jag vet inte riktigt vad den gjort för att få såna skulder men den har alltid varit en junkie på abonnemang och liknande och inte brytt sig så mycket om pengar och sparande.
Lever man så finns inga utrymmen för problem.
Citera
2018-11-12, 13:08
  #87
Medlem
Timoteuss avatar
Träffat en del personer med psykossjukdom i arbetet de senaste åren. Har slagits av att så många berättar i stort sett samma historia: hur deras jobb blivit mer och mer stressigt, att de gått ned i tid, fått sparken eller slutat. Det som troligen skett är att de blivit mer och mer psykotiska och därför upplevt överbelastning. Inkomsterna sjunker alltså, samtidigt som förmågan att söka försörjningsstöd, psykiatrisk hjälp osv är i dalande. Några är fortfarande tillräckligt solida, har anställning, inga bet.anm osv, för att få banklån att fixa vad de tror är en tillfällig svacka. Andra drar på sig fra hyresskulder. Innan man har diagnos, hjälp och bidragsförsörjning kan man ha skulder för ett par månaders hyra och mat, privata eller till bank, som man som sjuk inte kan betala. Är man väldigt sjuk kan man missa hyran pga att man är så upptagen med sitt inre skeende, inte för att pengar egentligen saknas.
Pengar som man pga sjukdomen då plottrar bort.
Citera
2018-11-12, 17:07
  #88
Medlem
Tyvärr är det i dag alla typer som överkonsumerar.
Många blir påverkade av att alla andra har råd och alla andra tar lån.
Har nära kontakt med ett inkasso bolag och dom som jobbar med detta märker av att framförallt ungdomar väntar tills räkningar gått till inkasso och hoppas på att den skall bli bortglömd.
Citera
2018-11-12, 23:29
  #89
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Willy-45
DU glömde nog en allmän lathet/slöhet och total brist på konsekvenstänkande, för att inte tala om brist på impulskontroll (de två sist hänger nog samman?)
Kunskapsbrist är en stor bov i dramat. Många begriper inte vad ränta är. De förstår helt enkelt inte att kapitalskulden inte försvinner om man bara betalar lägsta belopp. När nån påpekar att "på de här 45k är räntan 35% så blir den skuldsatte förvånad. Kollar man inte sånt innan, får man stå sitt kast.
Citera
2018-11-13, 19:49
  #90
Medlem
Cykelställs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cq
Samma typ av individ som lättare blir beroende av alkohol, tobak, spel, droger osv.
Det finns genetiskt bevisat att vissa människor lättare faller in i beroende, oavsett om det handlar om ett beroende av att spendera pengar eller att pumpa sig själv full av droger.

Exactemente. Den som vill förkovra sig i detta och lära sig om likheterna mellan de olika missbruken rekommenderas att läsa boken Beroendepersonligheten av Craig Nakken.
Citera
  • 7
  • 8

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in