Man ska förvänta sig betydligt mer av svenska herrar men vill ändå notera att Gustaf Berglund gör stabila insatser vilket är positivt så här direkt efter junioråldern. Rätt så allround är han också.
14 svenskor topp-30 idag. Sömskar, MMK och Vinsa gör ju alla fina lopp. Dyvik inte alls där hon borde vara, Nordström fortsatt en bra bit från sitt vanliga jag också. Wikén har inget att hämta nuförtiden. Mycket tråkigt med Karlssons DNF.
Annars återigen överraskad och imponerad över de norska U23-åkarna. Sen saknar förvisso vi flera av våra bästa; Ribom, Rönnlund, Lundgren. Antar att det är sjukdomar på alla tre, riktig lågoddsare på de två förstnämnda. Hade väl önskat att en sådan som Moa Olsson skulle kliva fram mer nu i U23-kampen men mtp hur hennes säsong varit så var ändå dagens lopp ett steg i rätt riktning.
Herrsidan var ju mycket Norge som väntat men eftersom jag försöker vara positiv kan det väl ändå påpekas att vi bara hade 6 på poängplats i motsvarande lopp i Piteå förra säsongen varav tre från A-landslaget. Idag 9 på poängplats varav en från A-landslaget som då också ser till att vinna. Individuellt sett är det Richardsson, Berglund och Rosjö som bör lyftas fram. Richardsson gör det bästa loppet för säsongen och visar att fomen kan vara på gång, förhoppningsvis bättre och bättre under touren. Berglund och Rosjö båda förstaårsseniorer som tar poäng direkt i skandinaviska cupen, det har trots allt inte hänt så ofta för svensk del de senaste åren. Berglund poäng båda dagarna.
Liten notering om att de svenska juniorkillarna för första gången slog japanske junioren Yamashita (krossade Poromaa och Jonsson uppe i Gällivare förra säsongen, och slog Herbert i Bruks i år), idag Herbert, Åstot och Poromaa lång före. Så kanske iofs främst var Yamashita som gjorde ett sämre lopp.
Lite på samma tema är ju juniorkillarnas placeringar 55-65 långt ifrån någon katastrof, även om det ser konstigt ut att skriva så (man kan också hålla i minnet att Johansson och Aflodal i nuläget är minst en klass bättre än de tre ovan nämnda svenska juniorerna). Över 240 startande och jag lyckas hitta åkare från både Norge och Sverige på placeringar efter 200 (!) som jag vet är heltidssatsande eller studerande på skiduniversitet. Ganska sjuk bredden har blivit i skandinaviska cupen på herrsidan, främst pga Norges expansion av åkare. Orkar inte hårdgranska det något närmare men så sent som för fem år sedan var det "bara" 150 startande och för 10 år sedan under 100.
__________________
Senast redigerad av Thax21 2018-12-16 kl. 17:04.
Återbuden och det dåliga ja. Lundgren sjuk, det skriver hon själv. Rönnlund och Ribom hade båda varit intressanta att se efter lovande resultat men det blev det som sagt ingenting med det heller. U23-kampen förblir därmed öppen och nästa skandinaviska cup avgörande. Sofia Henriksson hade aviserat comeback, om hon hade åkt om det klassiska loppet blivit av vet jag inte men det blev i alla fall ingen start nu. Hon är dock inte sjuk.
Lovisa Modig som hunnit städa av åtminstone två sjukdomsperioder på slutet, var 67:a och 57:a på dom två loppen som kördes. Är givetvis med expressfart på väg att förlora den landslagsplats hon haft i ett halvår eftersom Rönnlund blir heltidssenior nästa säsong plus att det finns andra hyggliga 96or också, men hon kan glädja sig åt att det är långt till nästa tävling och en chans att komma på banan igen.
Herrsidans motsvarighet Petter Engdahl, alltså sist in i B-laget och efter sjukdom, var 52:a i dagens lopp. Lär också vara glad över att slippa köra på ett tag.
Till sist vill jag återigen risa förbundet för att man inte lyckades fixa fram streaming. Nu hoppas vi att finnarna lyckas bättre, men det har väl tyvärr varit lite si och så där också.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!