Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2018-11-26, 18:59
  #97
Medlem
JazzinForBlueJeans avatar
Lagnamn: Juha

Poäng: 699

Jessica Yeaton
Didrik Tönseth
Simon Lapointe
Ristomatti Hakola
Ebba Andersson
Therese Johaug
Emil Iversen
Maja Dahlqvist
Simon Lapointe
Alexander Bolshunov

Byten (jo, jag handlade omedelbart efter 1:a omgången.......)
Ut: Klaebo, Falk, Belorukova, Pellegrino
In: Bolshunov, Iversen, Dahlqvist, Johaug

Fyra byten var kanske lite väl konsekvent, men nu blev det så.....rookie på detta, så inga större ambitioner.
Citera
2018-11-26, 22:13
  #98
Medlem
Simon Lapointe var ett intressant val
Citera
2018-11-27, 08:47
  #99
Medlem
JazzinForBlueJeans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacReady
Simon Lapointe var ett intressant val
Billig (4 cred) och har ett häftigt namn......kan ju hoppas på ett mirakel eller nåt.....
Citera
2018-11-27, 10:48
  #100
Medlem
Stefan4s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacReady
Simon Lapointe var ett intressant val

Får han dubbla poäng för honom dessutom?
Namnet återfinns två gånger i listan åtminstone. Kan bli utslagsgivande till slut, om så är fallet.
Citera
2018-11-27, 11:08
  #101
Medlem
JazzinForBlueJeans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stefan4
Får han dubbla poäng för honom dessutom?
Namnet återfinns två gånger i listan åtminstone. Kan bli utslagsgivande till slut, om så är fallet.

Tror det där med dubbla namn är ett fel på SkiGames-sidan - just nu har jag Hakkola två ggr…..laget bör vara (och tilldelas poäng) som jag skrev i ett tidigare inlägg.
Citera
2018-11-27, 13:43
  #102
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JazzinForBlueJean
Billig (4 cred) och har ett häftigt namn......kan ju hoppas på ett mirakel eller nåt.....

Hehe, såg nu att han står som "Not Active" så det kan vara läge att göra ytterligare ett byte
Han lär ha avslutat karriären till denna säsong med andra ord.
Citera
2018-11-27, 14:53
  #103
Medlem
JazzinForBlueJeans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacReady
Hehe, såg nu att han står som "Not Active" så det kan vara läge att göra ytterligare ett byte
Han lär ha avslutat karriären till denna säsong med andra ord.

Kul - då får jag väl titta på laget senare. Undrar varför han ens var med på listan då.....
Citera
2018-11-27, 15:24
  #104
Medlem
Joelfrogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JazzinForBlueJean
Kul - då får jag väl titta på laget senare. Undrar varför han ens var med på listan då.....

Tror de har med vissa som sluta nyss ifall de gör comeback
Citera
2018-11-27, 16:20
  #105
Medlem
Alkibiadess avatar
Är det inte så att de inaktiva åkarna finns med för att vara luringar.
Citera
2018-11-27, 16:43
  #106
Medlem
rainbowias avatar
Klart man ska ha åkare med coola namn. Ni med Falk hade även högtflygande planer.
(detta var mitt sista Falkskämt )

Vad hade ni gjort? Vill ha in Ebba. Får isf offra wildcardet (Chanavat), 1 byte. Och sedan 1 byte till igen till touren (Ebba ut och in med Nathalie, Hakola eller någon annan.

Ebba har 6 chanser innan touren, ett snitt på 80p ger 480p. Chanavat som har 2 fristilssprintar innan touren, ett snitt på 90p ger 180p. Sedan är det väl troligt att Chanavat kör touren? 2x90 till isf. Är kluven får offra två byten till en vinning av 200-300p.

Nu ljög jag. Går inte att göra detta. Har Maja och Moa i laget och de vill jag ha kvar, dessutom kräver det två st dubbelbyte. F*n.

Edit. Är det någon mer som har Chanavat?
__________________
Senast redigerad av rainbowia 2018-11-27 kl. 16:46.
Citera
2018-11-28, 10:05
  #107
Medlem
Alkibiadess avatar
Mitt lag (Alkibiades' team):

Krista Pärmäkoski (allrounder female)
Alexander Bolshunuv (allrounder male)
Hanna Falk (sprinters female )
Ristomatti Hakola (sprinter male)
Ebba Andersson (distansare female)
Didrik Tönseth (distansare male)
Lotta Udnes Weng (unclassed female)
Viktor Thorn (unclassed male)
Victoria Carl (wildcard)

Jag tog ut mitt lag för flera veckor sedan och det är mitt ideallag men sedan var jag tvungen att ändra på det inför Ruka då flera av mina deltagare inte skulle vara med i Ruka. Så mitt lag som jag ställde upp med i Ruka är inte mitt ideallag. Så det kan bli läge för några byten redan nu. Jag tänker att jag kör med samma lag från Lillehammer fram till Tour de Ski, sedan gör jag flera byten inför touren och eventuellt några fler byten efter touren.

Det var många i mitt lag som var besvikelser i Ruka (Pärmäkoski, Falk, Hakola, Tönseth, Weng, Thorn och Carl). Det var egentligen bara Bolshunov som presterade som förväntat och Ebba som överraskade. Jag hade dock inte Ebba från början utan Stadlober men bytte till Ebba för att jag ville utnyttja hela min budget och det blev ju ett bra byte.

På sprintsidan hade jag varken Hakola eller Falk från början utan Svensson och Lampic, men Svensson missade ju Bruksvallarna och Lampic hade ju halsproblem i Beitostölen. Tanken med mina sprintersval är att välja sprinters med god distanskapacitet. Här är det en hel del att tänka på.

Tönseth imponerade ju i Betostölen med en sådan som Kreuger inte gjorde det. Sägs ju att Kreuger är den som varit allra starkast på försäsongen av norrmännen i deras elitlandslag så här är också en del att fundera på.

Lotta Weng imponerade inte heller, har varit lite kluven till om jag skulle välja henne eller hennes tvillingsyrra Tiril men här kanske jag måste tänka om. Thorn imponerade inte i Ruka, inte i sprinten i alla fall. På förhand såg jag honom som ett riktigt fynd, får hoppas att han åker bättre och bättre under säsongen.

Carl som mitt wildcard imponerade inte heller. Hon vann ju en av försäsongstävlingarna i Finland och Ruka har ju varit en av hennes favoritbanor (delad sjua i distansloppet med Stina något år bla) och hon har ju i grunden god sprintkapacitet (god för semifinal i alla fall).
__________________
Senast redigerad av Alkibiades 2018-11-28 kl. 10:12.
Citera
2018-11-28, 11:25
  #108
Medlem
Mitt lag (MakeNorthugGrateAgain) ligger 5a i FB-ligan, 9a totalt

Therese Johaug
Alexander Bolshunov
Majken Caspersen Falla
Ristomatti Hakola
Maxim Vylegzhanin
Johanna Matintalo
Martin Lövström Nyenget
Ebba Anderson (Inbytt efter Ruka)
Mattis Stenhagen (Inbytt efter Ruka)

Maxim Vylegzhanin
Den gamle räven var lite av en chansning men för 8kr var han ett bra val. Dock ligger han löst till fördel för ett par andra ryssar i samma prisklass. Där kan nog ett byte ske beroende på vem som ska åka Touren senare..

Ebba Anderson
Hade Von Siebenthal i Ruka. Dock efter Ebbas framsteg kommer hon troligtvis ge mig fler poäng fram till Touren, där byter jag bort henne igen mot Von Siebenthal är grundplanen.

Mattis Stenhagen
behövde en billig för 4kr, han är uttagen i Norges trupp inför Lillehammer minitour och hoppas att få några distanspoäng här. Hade Len Valjas (Canada) i Ruka men osäker om han ens åker VC i år så han var först att ryka i mitt lag.

6 byten kvar, Touren kommer innebära 1-2 byten. resterande byten nyttjas till VM och avslutande minitour i Quebec
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback