Citat:
Ursprungligen postat av
Denom
Kan någon upplysa mig om varför hon inte vill spela med flickor? Det låter väldigt diskriminerande av Julle. Hyckleri är vad det handlar om.
Jag är inte säker, men jag
tror att Sara Sjöström brukade simma mot killarna i sin simklubb när hon var yngre. Nu är hon bäst i världen i kamp med andra kvinnor. Jag är dessutom säker på att flera av våra andra stora kvinnliga stjärnor i t.ex. skidor har tävlat mot killar när de var yngre och har blivit starkare och tuffare av det.
Jag misstänker att Julle aldrig kommer att vilja tävla i någon damklass, därför att hon inte känner sig som någon flicka. Om hon har så bestämda åsikter om saken redan när hon är nio år gammal, så är det nog högst troligt att hon kommer att vilja genomgå vad som kallas en "könskorrigering" när hon blir äldre.
Min personliga åsikt är att det är alltför många som hoppar på "könskorrigerings-tåget" i dagens samhälle, bara för att de inbillar sig att livet ska bli lättare om de byter kön. Många av de här könsbytarna kommer nog att ångra sig i framtiden.
Men personligen betvivlar jag inte att lilla Julle, 9 år, menar allvar när hon säger att hon vill vara kille. Jag kan inte tänka mig att man känner så starkt för en sådan sak i den åldern om man inte är djupt obekväm med det kön man är född med.
Jag tycker det är trist att så många i den här tråden är så hånfulla mot Julles önskan att få spela fotboll ihop med killarna.