Hej
Har märkt att när jag kallstartar min V50 (automat f.ö) så låter ett väldigt högljutt skrikande ljud, typ likt en cykel när det regnat eller fuktiga cykelbromsar.
Ljudet kommer när jag startar bilen och börjar sakta rulla framåt, och när jag svänger. De första 10-15 sekunderna låter det så, sen försvinner ljudet helt under hela resan.
Ljudet återkommer sedan när jag ska åka t ex hem från jobbet när bilen återigen stått i ett antal timmar.
Nån som vet vad det kan bero på såhär på rak arm????
Min spontana tanke var att det kanske var servon som låter, men den har inte blivit trögare på sistone så vet inte. Bromsar? Vet inte heller, de tar väldigt bra och lika bra som innan ljudet.
Det märkliga är som sagt att ljudet bara uppstår de första sekunderna när man börjar rulla med bilen, inte på tomgång.
All hjälp är önskad...
Mvh
https://www.youtube.com/watch?v=NhgzTt1sumg
Det låter NÄSTAN som det gör de första fem sekunderna i denna video, men lite "mörkare", skitsvårt att förklara men nästan så.