Citat:
Ursprungligen postat av
ProtonSwitzer
Ja de borde haft ständig övervakning från luften över styrkan både med drönare och sattelit. NSA och UK/Echelon är ju världsbäst i övervakning annars de borde sett från luften något var i görningen utanför staden de befann sig över natten. Då hade Green Berets kunnat vara beredda och bombplanen inställda på fiendepositionen.
Med tanke på att ISIS utrustning är primitiv och USA har det allra senaste samt elitsoldater är nog 5:1 förhållande i förluster nåt rimligt. Glöm inte det finns ca 1.2 miljarder afrikaner men bara 300 miljoner amerikaner varav många är överviktiga. USA måste alltså döda kanske 10:1 för vinna.
Som andra förklarat så kan man inte använda satelliter taktiskt, det är bara en strategisk resurs.
Men drönare hade varit en fantastiskt resurs här, framförallt om den hade använts under reträtten.
Det hade gett dem en överblick över hela scenen som kanske t.o.m. hade tillåtit dem att ändra på styrkeförhållandena. De hade kunnat agera offensivt under reträtten istället för att bara fly.
Med drönare hade de vetat precis var fienden var och var en lucka fanns osv.
De hade kunnat ändrat på steken helt enkelt.
I Afghanistan använder de praktiskt taget alltid drönare, men Afrika är ju något helt annat.
Så det blir en jämnare spelplan, kan man kanske säga.
Och det var förmodligen det som är huvudförklaringen.
Amerikanerna har ju vant sig vid att alltid ha ett stort teknologiskt övertag (annat överga också såklart, men i synnerhet tekniskt).
Men när de blir av med det så blir de mer jämställda även en "primitiv" motståndare.