Artikeln i Expressen idag.
Citat:
– Vi vill inte ha såna som dig här. Du ska flytta. Jävla pedofil.
Den 21-årige våldtäktsmannen ligger blodig på marken.
Sex personer har kommit till hans lägenhet.
Någon säger:
– Det är vi som är poliserna här och det är så här man gör mot dem som är olagliga.
– Här tar man inte till polisen utan här är det vi som bestämmer.
De sex personerna, alla anhöriga till en tolvåring och en fjortonåring som blev 21-åringens offer, står nu åtalade för hemfridsbrott och grov misshandel.
---
Berättelsen börjar en lördagskväll i augusti 2018, när en flicka ringer till sin syster och berättar att hon blivit våldtagen av en 21-årig man.
Han har bjudit tolvåringen och fjortonåringen på danskt körsbärsvin och likör med godissmak, och sedan förgripit sig på dem. Han döms senare för våldtäkt mot barn gällande fjortonåringen och sexuellt övergrepp mot barn gällande tolvåringen.
Det var sexövergrepp som skulle komma fram genom misshandelsutredningen.
Strax efter att flickan berättat för systern vad som hänt samlas flera familjemedlemmar, upprörda och arga, hemma hos föräldrarna under kvällen.
Några spår av tankar om att kontakta polisen finns inte i förhören i den flera hundra sidor långa polisutredningen. Mamman till en av de utsatta flickorna, som också var med vid misshandeln mot våldtäktsmannen, säger enligt förhörsprotokollet att hon ”inte tror så mycket på rätten/rättssystemet när våldtäktsmän går fria”.
---
Familjen – en av flickornas mamma och pappa, en pappa till den andra flickan och dennes vän, samt en syster och dennes pojkvän – åker i en bil mot 21-åringens lägenhet i ett samhälle utanför Trollhättan klockan 22 på kvällen.
De beskrivs senare, av den misshandlade 21-åringen och hans sambo, som ”svartklädda med mc-västar”.
Klart är att en av papporna och hans vän båda har kopplingar till mc-klubbar. Pappan är medlem i en mc-klubb. Vännen, tidigare dömd för stöld och häleri, har kopplingar till Bandidos och sprider på sin Facebook-sida hyllningar till det kriminella mc-gänget samt en bild med texten:
”I don't believe in karma, I believe in revenge.”
--
I förhör framgår hur några i gruppen sagt sig vara inställda på att enbart prata med våldtäktsmännen, och sedan chockats över att han misshandlats.
– Allt gick fel, säger en av papporna i förhör.
21-åringen leds in i köket, sätts på en stol, och misshandlas med knytnävslag i ansiktet, enligt utredningen. Enligt läkarintygen har han ett djupt jack i pannan, hjärnskakning, fraktur i käkbenet, svullnad runt öga och kinder samt en blåtira. Han ska under en stund ha blivit medvetslös av de hårda slagen.
https://www.expressen.se/gt/dottern-...i-egna-hander/