Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2018-09-07, 21:36
  #13
Moderator
Siegfrids avatar
Politik: inrikes --> Partier och partipolitik
/Moderator
Citera
2018-09-08, 08:20
  #14
Medlem
Om Sd floppar d.v.s. får under 20% kommer aporna och trolltrådsstartare att klättra upp och ned i träden tjattra och skrika trilla ned och slå sig fördärvade. Lyckligtvis för dem kommer det inte att hända.
Citera
2018-09-08, 09:03
  #15
Medlem
15% kan jag se som ett fiasko.
Hur någon kan se lite under 20% som fiasko kan jag inte förstå. I sådana fall är det opinionsundersökningarna som visat fel(i detta fall YouGov och Sentio), det är dem som lurat folk att tro att de ligger högre än vad de faktiskt gjort.
Statistiskt sett, borträknat YouGov och Sentio, så har de som bäst legat nära 20%.

Fiaskostämpeln tillhör då YouGov och Sentio, som fortsatt har SD en bra bit över 20%. Inte SD själva.
Citera
2018-09-08, 12:27
  #16
Medlem
SvenskOppositions avatar
Förväntningarna är väldigt högt uppskruvade hos partiets anhängare, och även ett väldigt bra valresultat riskerar att betraktas som en flopp. Jag menar, om SD får 16% så har man ändå ökat med 3 pe sedan senaste valet, och detta samtidigt som både Socialdemokraterna och Moderaterna i princip kollapsar.

Ett valresultat under 30% för Socialdemokraterna kommer att vara ytterst smärtsamt för partiet, och närmar man sig 25% så är det katastrof.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback