Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Jag vet att när Carl Bild vann valet 1991 så litade han överhuvudtaget inte på tjänstemännen, främst dom på UD. Han tog in eget folk som dubbelkollade allt som UD gjorde.
Jo jo det är väl fullständigt givet att man försöker arbeta så för att beslut skall genomföras.
Men det där snacket... jag har en kontakt som kan fixa... det är typiskt löjligt Stefan Jakobsson snack.
Kan däremot tänka mig att Stefan Jakobsson genom sitt arbete som riksombudsman "fixat bort" en hel del SD-folk på lägre nivå.
Jag minns verkligen hur han snörpte på munnen och fick en kall blick när jag frågade honom hur det kom sig att han alltid tog in på det dyraste hotellet och så ofta hade sin fru och barn med sig till Gotland. Det var en annan riktigt slemmig grej han pysslade med - han var väldigt frikostig med att bjuda på mat och det var ett par unga och fattiga grabbar som gick in på det. Obehagligt tyckte jag och jag tror knappast han stod för de kostnaderna själv -för då tycker jag det varit helt ok.