Citat:
Ursprungligen postat av
HusvagnSvensson
Jag tycker du har en poäng. Personligen anser jag man kan diskutera synen på rätt naturliga sidodiskussioner som kan tillåtas kontra off topic-inlägg och att det kan finnas en tendens vid modereringen att vara för strikt och i onödan radera sidodiskussioner som kunde tllåtas.
Men detta innebär ju inte att det handlar om riktad censur i så fall, om det följer ett generellt mönster.
Tack för ett sansat svar från någon som har texten Moderator under användarnamnet ♡
Denna censureringen har verkligen äcklat mig ända in i benmärgen, och gjort mig stundtals riktigt lakk så det var skönt att åtminstone se ett vettigt, ej Pro-Censur inlägg från Moderator som tagit sig tiden att läsa och försöka förstå, eller hur jag ska säga, de är intr direkt komplicerat men Tack!!
Citat:
Ursprungligen postat av
frasselito
Såhär fungerar Flashback:
Om man som skribent hade länkat denna utomstående text i sitt inlägg i tråden om hur man kommer minnas McCain så hade inlägget fått vara kvar. Detta då det är extern media som diskuterar minnet av McCain.
Ja.. så är det nog.. jag håller inte helt med Saudiarabien dock, tycker en sådan som McCain inte ska behandlas med silkesvantar.
Citat:
Ursprungligen postat av
frasselito
Om man som skribent själv gör denna koppling så får det inte vara kvar.
Ja, ”Flashback, Sveriges största forum för yttrandefrihet och självständigt tänkande” är en rätt usel slogan som snarare passar in på dagens regelverk.
Citat:
Ursprungligen postat av
frasselito
Slutsatsen som kan dras från detta är att mods anser att användare är idioter som saknar all form av autonomi och analysförmåga. Sålänge det kommer utifrån så är det okej. Om användare själva kommer med exakt samma resonemang så blir man censurerad.
Det är faktiskt helt horribelt.
En viktig faktor är dock den enorma censur då det gäller Sionism/Judar etc. hade def varit Ryssland som McCain haft den här bakgrunden med hade det aldrig censurerats.
Men du har rätt. Jag tror detta är en regel (ej i regelboken) om verifierabla fakta. Fast jag är inte helt säker, men rätt har du. Man sätter gränsen för OT på orimlig nivå och försöker få diskussioner där.. ingen diskussion finns typ.
Fan, jag tycker mest de är sorgligt hur de kan pågå helt öppet och ingenting görs, tvärtom. Massor med folk som försvunnit och vad som förr var Flashbacks charm, läsa om olika åsikter och öppna och fria diskussioner i ett land med åsiktskorridorer och skit.
Igen: Det svåra att vara moderator bör rimligen vara att ej påverka diskussioner efter egen agenda, politisk uppfattning och så vidare utan använda de regler Flashback har för motsatsen.
Men de är ingen moderator som tycker så längre, knappt. HusvagnsSvensson då, som gav ett bra svar utan massa skev sarkasm om tomtar och troll och alla de där svaren man vanligen ser.
Men men.. jag har ingen verifiable fakta att stödja detta på, så vem vet det kanske plockas pga det. Eller regelbrott 0.02 och att det passar bättre i Konspirationsteorier. De är ju väldigt finurliga när de gäller det sättet att tolka reglerna trots allt.