Citat:
Ursprungligen postat av
amdrillo
Men snälla, det är katastrofalt att du inte kan barnens sista siffror, läxa på det, lär dig det omgående,
hamnar barnen akut på sjukhus och behöver blod, vad gör du då, när ingen vet vilken blodgrupp?
Alla utan några väldigt få kan sina barns personnummer, det är en plikt och speciellt vet man med så små barn, där man behöver uppge det vid varje besök på BVC och där är man ofta med små barn.
Att sista siffrorna är kompletterade syns tydligt
Sätt dig ner i båten innan du tillrättavisar folk samt att det kan vara bra att veta om du tillrättavisar folk korrekt.
Det är absolut ingen plikt. Det finns precis inget livshotande att inte kunna sina barns sista 4 siffror. Om det lugnar dig så är det bara ena barnets sista två jag kastar om så det blir rätt fort rätt ändå

vem som helst hade kunnat ha svårt med den sifferkombinationen kan jag lova.
Det behövs inget personnummer uppges vid varje BVCbesök, har du ens egna barn eller iaf haft det senaste året/åren?
Jag fick faktiskt fråga några av mina fellow småbarnsföräldrar om dem någonsin uppget personnumret vid sina BVCbesök - INGA. Man har en bVcbok/hälsobok för barnet man lämnar samt sin egna BVCsköterska (om inte denne är sjuk & då vet hen vem som kommer)
Jag har barn från 7mån - 12år, aldrig någonsin lämnat personnummer på BVC & vi har bott i tre olika kommuner i heeelt olika delar av landet under denna tiden.
Dessutom är dem inte alls speciellt ofta på kontroller. Ca 1gång/mån upp till 3mån, därefter varannan månad tills dem är ett år, därefter ett besök vid 18mån, nästa är vid 2 1/2års ålder, nästa 3år, 4år & sista 5år. Jämna ut det på antalet dagar så är det inte ”jätteofta” Plus att man som sagt inte lämnar deras personnumer vid besöken ändå.
Och hamnar dem akut på sjukhus så hittar dem rätt barn på bara namn & 6 första ska du se, det är inte som att glömma sitt egna Idkort, (samt att jag kan samtligas blodgrupp om det känns betryggande för dig). Mina barn är bland dem sista barnen det någonsin skulle gå nöd på även om jag blandar ihop två siffror.
Fortsatt fin dag