Citat:
Ursprungligen postat av
-YNC-
Sista idioten är inte född än. Om du läser vad vi skrivit tidigare så förstår du.
Maria *Barin e Kurdisk muslimsk namn. Hon prata Kurdiska inte Assyriska. Assyrier och Kurder är inte samma folkslag. Assyrier är ursprungsbefolkningen i Irak Turkiet Syrien. Kurder är ursprungligen från Iran Afghanistan Pakistan Indien som ockuperat Irak Syrien Turkiet genom flera Folkmord sedan 1000 år tillbaka.
Maria Barin Adyin härstammade förvisso från Kurdistan, men var varken muslim, kristen eller för den delen zoroaster.
Hon var yazidier, en liten religion som dyrjar en påfågelsgud. Deras överlevnadsstrategi har varit att hålla sig slutna och göra sålite väsen av sig som möjligt.
Maria hade alltså börjat föra ett mer dvenskt liv, men samtidigt hade hon vänner som vsr muslimer och trodde hon också var det. Det blev en konflikt när hon var död och vännerna kom på minnesstunden och började läsa ur koranen.
Ganska off topic. Men det måste bli rätt.