Citat:
Ursprungligen postat av
lurre55
Herregud, Mattias Karlsson går nu ut i Expressen och säger "Om man inte ställer sig bakom principen öppen svenskhet så kan man inte företräda partiet"
Det är som att dem vill att AfS ska komma in.
Mattias Karlsson och Sverigedemokraterna vill att Alternativ för Sverige skall komma in i riksdagen. Det skiljer sig inte nämnvärt från Socialdemokraterna som knappast blir ledsna över att Vänsterpartiet gör ett bra val. Syftet med Vänsterpartiet är att agera som ett stödparti till Socialdemokraterna och fånga upp allsköns ”extremister” på vänsterkanten. Det är Vänsterpartiet som får ta smällarna av media, tyckare och alla andra medan Socialdemokraterna framstår som det sunda mittenpartiet som bildar regering med alla utom V.
Sverigedemokraterna tänker sig att Alternativ för Sverige skall fungera på ungefär samma sätt. Rent strategiskt har Mattias Karlsson och SD-ledningen rätt – det är bra att AfS kommer in i riksdagen och det kommer antagligen gynna SD mer än AfS som inte kommer få igenom något av sin politik (precis som Vänsterpartiet). Det är extra viktigt att AfS kommer in riksdagen nu när SD planerar någon form av samarbete med M, Kd och kanske L. Nu tror jag att det kommer bli kaos i riksdagen ändå eftersom Kd och L inte kommer att komma in i riksdagen och M kommer bli mycket litet men planen finns ändå där.
För nationalister, konservativa och libertarianer samt i princip alla andra på högerkanten är Alternativ för Sverige ett bättre alternativ än SD i det här valet. Precis som V skjuter kulturdebatten till vänster skjuter Alternativ för Sverige kulturdebatten till höger. Just nu åker Kasselstrand runt om i Sverige och håller torgmöten där han berättar att han skall utvisa en halv miljon illegala invandrare, kriminella invandrare och andra som saknar svenskt medborgarskap men har missbrukat svensk gästfrihet.
Sådant kan inte Åkesson säga som hoppas på mängder av S och M röster i valet men Alternativ för Sverige nöjer sig med endast 5-6 procent. Det är allt det de vill ha. Nästan alla europeiska länder har flera nationalistiska partier i sina parlament. Oftast handlar det om ett stort parti (till exempel Fidesz) och ett mindre mer radikalt parti (till exempel Jobbik). Hur fungerar det? Tja, det fungerar ganska bra. I en demokrati där det bara finns ett fåtal alternativ stelnar politiken men samma problem uppstår om det är för många partier. Jag håller nog med Mattias Karlsson att det är bra att AfS får en plats i svensk politik. Rösterna går inte till spillo och politiken blir roligare.