Citat:
Ursprungligen postat av
jacketpacket
Håller på att starta upp ett saltvattenakvarium och behöver således har osmosvatten. Läste att man riskerar att sabba varmvattnet i huset (i mitt fall lägenhetshus) om man kopplar på den i duschen.
Tänkte vara vettig nog och ist höra med styrelsen om det var OK om jag ist kopplade in den på en av kallvattenkranarna vi har i tvättstugan. Efter lite inledande frågor från deras sida har det nu blivit radiotystnad från deras sida vilket är minst sagt frustrerande...
Så iom att jag inte fått något definitivt svar: Om jag nu kör osmosfiltret nattetid efter sista tvättiden utan styrelsens definitiva OK, vad kan detta få för konsekvenser?
Du menar ett vanligt hyreshus?
Vad menar du med att sabba varmvattnet och vad skall du i källaren och göra, du har väl anslutningar i lägenheten...
https://www.zoo.se/produkter/akvaris...nik/osmos.html
" Vattnet till ditt akvarium kan behövas prepareras oavsett om du har söt- eller saltvatten. Osmosvatten är en utmärkt råvara att jobba med.
För att säkerställa att man har ett rent och neutralt vatten att utgå ifrån väljer många akvarister att använda en omvänd osmos.
Osmosanläggningen kopplas till en kran hemma, och ansluts till en dunk. Inuti anläggningen pressas vattnet genom ett membran och ofta också genom kolfilter och liknande. Resultatet blir ett rent och pH-neutralt vatten som man sedan kan blanda sitt saltvatten utifrån.
Många sötvattensfiskar kan också ha nytta av osmosvatten, särskilt om man bor där pH-värde och hårdhet är höga. Det rekommenderas då att man blandar osmosvatten och kranvatten för att inte halten mineraler och spårämnen ska bli för låg."