Tre saker är mycket intressanta med denna prognos.
1) Varför släpps den en söndag mitt i brinnande semestertider?
2) Gammelmedia kommenterar prognosen i väldigt liten utsträckning och vissa tidningar rapporterar knappt alls om det.
3) SVT, som lyfter MVs nya prognos, väljer att rubricera nyheten som att "Färre asylsökanden att vänta" men utan att redovisa vad man jämför med, 2015 eller 2017? Nämligen är det så att det är klart färre än extremläget 2015 men i stort sett samma som 2017.
Det är ganska uppenbart att gammelmedia vill undanhålla denna information så nära valet och framförallt, som alltid annars, att undvika att analysera siffrorna eller varför Sverige tar 3-4 ggr fler människor än vad Danmark, Norge och Finland gör tillsammans. Asylrätten tjatas det om i vänsterkretsar men ingen har någonsin kommenterat om varför den isf ska gälla mer i Sverige än i Norge eller Danmark.
Prognoser kan vara intressant, men med tanke på hur fel Migrationsverket haft tidigare är det mera intressant att titta på faktiska siffror. Sverige har sedan 2009 beviljat
1 052 654 uppehållstillstånd tom 2017. Av dessa är nästan
600 000 asylinvandring/anhöriga. Det är i denna kontext som de nya siffrorna ska presenteras och det är här vänstertrollen ska motivera varför Sverige ska fortsätta ta emot i särklass mest asylsökanden. På åtta år har vi tagit emot 600 000 människor som generellt saknar utbildning, arbetslivserfarenhet, språkkunskaper och västerländska värderingar. Samtidigt vill media/etabilssemanget få oss att tro att detta inte har någon påverkan på samhället, varken ekonomiskt eller i andra avseenden. Vänstertomten och paragrafjournalisten Andreas Magnusson menade att invandring släcker bränder, då kan man ju undra varför det brinner överhuvudtaget i Sverige 2018. Eller räcker det inte med en miljon invandrare på 8 år?
I princip finns det enbart ett val att göra i september, #SD2018.
https://www.migrationsverket.se/Om-M...digare-ar.html
https://www.migrationsverket.se/down...18%20P4-18.pdf