Citat:
Ursprungligen postat av
BestCoast.
Nackdelen med portabla AC's är att dom är riktigt högljudda.
Oftast räcker det att köra ett par timmar innan man ska sova så sovrummet blir svalt och skönt.
Bor du i hus hade jag satsat på en tvådelad värmepump istället, men vilket du än väljer så anser jag att det är värt priset.
Luft-luft ja. Hög verkningsgrad och låter "ingenting". Knepigt dock om man "bor i lägenhet"..
Portabla AC, hade en för kanske 15 år sedan, en Honeywell, så det var "kvalitet", firman tillverkade också bombutrustning för president Nixon under Vietnamkriget, tyvärr lät också den portabla AC:n som ett luftanfall medelst bombplan över Hanoi.. -Dumpade "Honeywellen", inte över Hanoi, utan på kommunens återvinning och installerade värmepumpar istället, dvs. luft-luft, man kan köra "baklänges" som AC på sommaren.
Energiklass A+ i AC-läge, och det är inte dåligt, då man bara drar igång AC-läget när det är löjligt hett, ungefär som denna sommar.. (Har 20 grader inomhus just nu)..
Edit:
Ett lite "lätt" överdrivet exempel på hur illa det låter med en portabel AC..
(När man sover så låter det faktiskt så illa, typ..)
Portabla AC är inget att ha!