Lisa Gunnarsson stukade foten i sitt misslyckade hopp på 4.20.
Citat:
Gunnarsson haltar till intervjuzonen med höger fot tejpad, men säger sig inte vara oroad med tanke på finalen. U20-Europamästaren från förra sommaren är klar statistiketta med årsbästat 460 från mars.
– Jag är inte orolig, jag har gjort det här förut. Det är bara att tejpa så funkar det nog, intygar Gunnarsson.
– Jag har varit inne i en liten svacka, börjat träna på lite nya saker och försökt bli snabbare, men nu börjar det komma igång igen. Jag går in för guldet, trots foten. Det är det jag vill ha.
Vilka ser du som dina huvudkonkurrenter?
– Henne, säger Gunnarsson med ett skratt och pekar på Saga Andersson som står bredvid. Vi är goda kompisar, hon är jättesnäll och har dessutom samma stavar som jag, så det blir ju ännu bättre.
Gunnarsson nämner också Molly Caudery som är statistiktvåa med 453. Brittiskan rev sitt första försök på både 410 och 420, men överlevde kvalet.