Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2018-10-06, 16:02
  #601
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Indico
De kommer bara att dundra ner i börsen ytterligare och tappa supportrar om de sysslar med sådant. Vill de hindra detta så låter de utredningen ha sin gång i första hand.


Stoppa metoo för att våldtäktsmän ska få härja fritt? Fin kvinnosyn du verkar ha.

Likhet inför lagen kan säkert uppfattas provocerande av metoo-följare, på samma vis som att jag inte bryr mig om hudfärg kan uppfattas som provocerande för Black Lives Matter.

Oavsett så kommer detta med all sannolikhet inte gå till domstol. Man kommer dock att försöka dra C.Ronaldo och därmed Juventus i smutsen. Därför ska man stå rakryggade och inte låta twitterdrev påverka.

En bra artikel som förklarar situationen.
https://www.si.com/soccer/2018/10/02...rga-legal-case

Cagliari leder med 1-0 i halvlek. Castro spelar som en världsstjärna och är överlägset bästa spelaren på planen.
Citera
2018-10-06, 16:26
  #602
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brille68
Likhet inför lagen kan säkert uppfattas provocerande av metoo-följare, på samma vis som att jag inte bryr mig om hudfärg kan uppfattas som provocerande för Black Lives Matter.
Ingen har sagt något om likhet inför lagen. Du svamlar i något desperat försök att tysta ner offer för sexuella övergrepp.
Citera
2018-10-06, 19:54
  #603
Medlem
Juventus vinner enkelt borta mot Udinese.

Juventus har nu tio raka segrar (åtta i SA och två i CL), med en sammanlagd målskillnad på 23-5. Vansinnigt imponerande start på säsongen.

Och Ronaldo imponerar. På ett relativt lågmält vis. Normalt är krävs det tid för att ställa om sig till Serie A. Även om det inte längre är världens bästa liga, som den en gång var, så är den taktiskt svårspelad. Ronaldo visar att han kan anpassa sig, och det visar naturligtvis på hans storhet. Åtta matcher i Serie A och fyra mål samt fyra assist. Var strålande i matchen mot Napoli. Jag tror att statistiken kan bli ännu bättre allt eftersom säsongen fortsätter. Och den är naturligtvis viktig för hans ego, men ännu viktigare är att han är en avgörande spelare för Juventus spel och framgång.
__________________
Senast redigerad av Brille68 2018-10-06 kl. 19:57.
Citera
2018-10-06, 21:32
  #604
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Ok, det finns de som reagerat på Juves tweet. Är man förvånad?

För min del anser jag att Juve gjorde rätt. En arbetagivare ska stötta sina anställda.
Har de sagt att det är rätt att våldta kvinnor?
Näe.
Har de sagt att CR behandlade kvinnan ”som en kvinna ska behandlas” (dvs med hårda tag)?
Näe.
Det enda de sagt är att han har betett sig professionellt mot klubben under sin tid hos dem.
Nån i hans närhet måste ta hans parti (missförstånd undanbedes) i den shitstorm som kommer att braka loss, t ex närhelst han rör bollen (blev väl buanden under udinesematchen vad jag hörde).

I deras tweet nämndes inte ens ordet våldtäkt, utan de refererar till ”en händelse tio år tillbaka i tiden”.
Skulle de börja svamla om ”oskyldig till motsatsen bevisas”, att man ”avvaktar utredningen” samt ta ”avstånd från våldtäkter” (vilket ju förutsätts vara självklart att de gör) så visar de att de inte tror på honom.
De har ju samtidigt inte heller förnekat att nåt skett.

Att de kommersiella sponsorer drar öronen åt sig, är inte så konstigt. För dem är CR inget annat än en investering relaterat till varumärket. Och varumärket har blivit solkat.

Ju mer jag tänker efter, desto bättre tycker jag att deras uttalande är.

Slutligen så vill jag tillägga att det inte bara är metoo-aktivister som ryar om saken. Det finns en mängd riddare och andra renlevnadsmän som också tagit ton och slagit sig för bröstet.
Förvatt runda av så vad det gäller kvinnorelaterade frågor så ges de stor uppmärksamhet i Italien - däremot så ser man lite nyktrare och mer balanserat på dessa frågor jämfört med t ex Sverige.

En fundering: RM spelade väl i MU under våren och i RM under hösten 2009, dvs det aktuella året. Har man bett om deras kommentarer?
Citera
2018-10-06, 21:35
  #605
Medlem
asdfghjklzxcvbnms avatar
Citat:
- Först och främst vill vi visa vårt stöd för Cristiano Ronaldo. Han har alltid haft goda värderingar och har varit aktiv med sociala projekt. Han är ett fantastiskt proffs och hans lagkamraters ord stödjer det. Vi står bakom honom och han kommer alltid ha vårt stöd, säger Juventus sportchef Fabio Paratici innan matchen enligt BeIN Sports-journalisten Tancredi Palmeri.

Lo stile juve förnekar sig inte. Ronaldo kommer ALLTID ha deras stöd. Alltså även om han han skulle fällas för våldtäkt tänker juventus stå bakom honom. Men vad ska man förvänta sig av calciopoli klubben. Smutsklubb.
Citera
2018-10-06, 21:37
  #606
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle
...
En fundering: RM spelade väl i MU under våren och i RM under hösten 2009, dvs det aktuella året. Har man bett om deras kommentarer?
Rykten säger att Ronaldo är övertygad om att Real Madrid spelat en roll i att detta nu blommar upp igen.

Oavsett så är detta inget som kan fläcka ned Juventus eftersom händelsen inte är i närheten av klubben. Jag tycker som sagt att Juventus och Ronaldo ska dundra. Våga ta fighten. Det hade varit underbart befriande att tycka att den som anklagar ska bevisa att den anklagade är skyldig. Och att fram tills dessa bevis är levererade så är den anklagade oskyldig.
Citera
2018-10-06, 22:04
  #607
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle

Förvatt runda av så vad det gäller kvinnorelaterade frågor så ges de stor uppmärksamhet i Italien - däremot så ser man lite nyktrare och mer balanserat på dessa frågor jämfört med t ex Sverige.

Absolut är det så. Mina ord var att visa på skillnaden mellan USA och Sverige å ena sidan och Italien på den andra sidan. I Italien så vill kvinnor vara vackra och män får lov att ge dem komplimanger. Ord som i Sverige hade varit metoo är välkomna i Italien. Att ge en kvinlig arbetskamrat en komplimang att hon är väldigt vacker och rent av sexig i sina nya kläder, uppfattas inte alls på ett negativt sätt.

Däremot är det numera inte enbart åt det ena hållet. Även kvinnorna får lov att ha åsikter om hur sexiga män är. Att vara sexig är inget negativt.

Och att vara manlig är inget negativt. På tal om Juventus blev Buffon anklagad för att vara nazist då han valde nummer 88. Koden är 88 = HH = Heil Hitler. Men han menade att han valde numret eftersom det påminner om testiklar. Och att han är en manlig man.

Vilket ofta kommer upp som kommentarer före och efter matcher. Vem har störst testiklar? Det är så man vinner matcher.

Handlar om kultur. Inte sällan grundad genom årtusenden. I det antika Grekland så var snopparna små, medan i Rom var kukarna stora. Redan då fanns dessa skillnader.

Antalet ord för fitta på italienska kan nog endast matchas av antalet ord som eskimåer har för snö. Det handlar om kultur och prioritet.
Citera
2018-10-06, 22:50
  #608
Medlem
Empoli mot Roma, 0-2.

Matchen var ganska jämn, men Roma vann rättvist. Roma klättrar därmed upp till kampen om CL-platser där de borde vara. Det självklara är Juventus + Napoli, Inter, Roma. Men jag inbillar mig att Milan kanske kan blanda sig i denna kamp på sikt. Därefter ska Lazio och Fiorentina följa.

Men vafan vet jag? Har haft fel så många gånger att jag slutat tro på mig…


PS
Citat:
Ursprungligen postat av Indico
Ingen har sagt något om likhet inför lagen. Du svamlar i något desperat försök att tysta ner offer för sexuella övergrepp.
Kolla in raden efter vad du valde att citera. Angående likhet inför lagen.

Jag vill att man har har likhet inför lagen. Att den som anklagar ska bevisa att den anklagade är skyldig. Detta är motsatsen till metoo som skriker att man ska tro på offren.

Att jag inte vet om Ronaldo har begått våldtäkt innebär att jag utgår ifrån att han inte har gjort det tills det har bevisats att han faktiskt har gjort det.
Citera
2018-10-06, 23:13
  #609
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brille68
..
Jag vill att man har har likhet inför lagen. Att den som anklagar ska bevisa att den anklagade är skyldig. Detta är motsatsen till metoo som skriker att man ska tro på offren.

Att jag inte vet om Ronaldo har begått våldtäkt innebär att jag utgår ifrån att han inte har gjort det tills det har bevisats att han faktiskt har gjort det.
Att det inte fanns ett case för nio år sedan, hindrar naturligtvis inte media och advokater att driva det nu. Finns snabba cash att tjäna. Att kvinnan som lockats med guld och gröna skogar sedan kommer att leva i fattigdom resten av livet eftersom hon måste betala tillbaka pengar till Ronaldo, är såklart ingenting som hindrar alla metoo-feminister att glatt vandra vidare i livet.

Oavsett vill jag lyfta fram att Marans Cagliari spelar en bra fotboll. Och att de äntligen får poäng för att de spelar bra fotboll. Jag hoppas kunna återkomma imorgon om denna bedrift. Tyvärr är jag på resande fot i arbetet och därmed igen handikappad att kommentera i tråden...
Citera
2018-10-06, 23:34
  #610
Medlem
anteri17s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Indico
Ingen har sagt något om likhet inför lagen. Du svamlar i något desperat försök att tysta ner offer för sexuella övergrepp.

Likhet inför lagen är månne fel uttryck; bättre hade varit att alla är berättigade till en oskuldspresumtion. Det du däremot gör är att innan rättegång och ffa innan utfallet av rättegången redan slå fast fakta genom att ta ställning.

Det är djupt oroande att den lynschjustis som uppvisas i tidningar och sociala medier inte har erforderlig motkraft. Fler borde ta ställning såsom Brille68 mfl gör. Ronaldo har redan fått sin dom av pöbeln, när såna som du slår fast fakta utifrån spekulationer.

...........................

I juridisk hänseende är våldtäktsbedömningarna helt åt helvete många gånger. Inte i några andra fall är man så slapphänt med kravet på "utom rimligt tvivel" som i våldtäktsmål. Aldrig annars kan en man fällas på endast målsägandes berättelse och sekundära vittnen som inte varit på plats. Och vad får vi höra i debatten; jo att för få döms för våldtäkt... Det är bara att inse att brottet är extremt svårbevisat. Antingen ser man nämnda verklighet, eller så får man tumma på beviskraven (vilket svenska domstolar i många fall gör i praktiken) med följden att fler oskyldiga döms och får sina liv förstörda.

Det hela blir skevt när straffen för våldtäkt är löjligt låga, men där beviskraven å andra sidan sätts lågt till nackdel för den tilltalade. Vi får alltså ett resultat av fler oskyldigt dömda, men där verkliga gärningsmän där bevisen är övertygande får extremt korta straff. Bara en vänsterbliven kan ställa sig bakom nämnda ordning.

* det sagda är ur en svensk kontext. Men Sverige är inte längre svenskt, och nationella särarter luckras upp. Lynchjustis, dålig domstolspraxis och svag lagstiftning är ett globalistiskt problem...

Något att tänka på i #metoo och #Ronaldogate
Citera
2018-10-06, 23:36
  #611
Medlem
myskankans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Brille68
Oavsett vill jag lyfta fram att Marans Cagliari spelar en bra fotboll. Och att de äntligen får poäng för att de spelar bra fotboll. Jag hoppas kunna återkomma imorgon om denna bedrift. Tyvärr är jag på resande fot i arbetet och därmed igen handikappad att kommentera i tråden...

Det är inte bara Pavolleti som är bra på huvudet tydligen.
Citera
2018-10-06, 23:41
  #612
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brille68
Jag vill att man har har likhet inför lagen. Att den som anklagar ska bevisa att den anklagade är skyldig. Detta är motsatsen till metoo som skriker att man ska tro på offren.
Du är medveten om att man sällan kan "bevisa" sexuella övergrepp, och det är du mer än nöjd med. Metoo vill göra något åt att sexualförbrytare får härja fritt, vilket du får panik av.

Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle
Det enda de sagt är att han har betett sig professionellt mot klubben under sin tid hos dem.
Ingen har förnekat detta, så varför säga så?

Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle
I deras tweet nämndes inte ens ordet våldtäkt, utan de refererar till ”en händelse tio år tillbaka i tiden”.
Vilket får det att låta som att de förminskar våldtäkt.

Allt de borde ha sagt är att de tar avstånd från alla sorters sexualbrott men att klubbens spelare kommer att ha klubbens fulla stöd om ingen dom finns som visar att brott begåtts. De nuvarande tweetsen får det bara att låta som att klubben ursäktar sexualbrott med tid för brottet och yrkesmässig professionalitet hos förövaren.

Citat:
Ursprungligen postat av anteri17
Ronaldo har redan fått sin dom av pöbeln, när såna som du slår fast fakta utifrån spekulationer.
Det handlar om att ta anklagelser om våldtäkt på allvar istället för att anta att "hon vill tjäna pengar" eller något som Brille gör när han slår fast fakta utifrån spekulationer.

Citat:
Ursprungligen postat av anteri17
I juridisk hänseende är våldtäktsbedömningarna helt åt helvete många gånger. Inte i några andra fall är man så slapphänt med kravet på "utom rimligt tvivel" som i våldtäktsmål. Aldrig annars kan en man fällas på endast målsägandes berättelse och sekundära vittnen som inte varit på plats. Och vad får vi höra i debatten; jo att för få döms för våldtäkt... Det är bara att inse att brottet är extremt svårbevisat. Antingen ser man nämnda verklighet, eller så får man tumma på beviskraven (vilket svenska domstolar i många fall gör i praktiken) med följden att fler oskyldiga döms och får sina liv förstörda.

Det hela blir skevt när straffen för våldtäkt är löjligt låga, men där beviskraven å andra sidan sätts lågt till nackdel för den tilltalade. Vi får alltså ett resultat av fler oskyldigt dömda, men där verkliga gärningsmän där bevisen är övertygande får extremt korta straff. Bara en vänsterbliven kan ställa sig bakom nämnda ordning.
Det är extremt få av våldtäktsanmälda som faktiskt döms, både i Sverige och i andra länder. Detta är en av anledningarna till att Metoo kom att sättas igång i första taget.
__________________
Senast redigerad av Indico 2018-10-06 kl. 23:43.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback