Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2018-06-18, 09:33
  #1
Avstängd
Kick88s avatar
Hej,

Jag står i valet och kvalet, mellan att köpa den här tunna gitarren, och en dreadnut i samma prisklass. Båda två har inbyggd mikrofon och 4-bands equlizer.

Att jag är sugen på en tunn gitarr beror mycket på att jag för det första mest spelar el-gitarr, men också på att jag ofta sitter i soffan och plinkar medan jag tittar på TV. Till det ska jag ha den för att spela in låtar på datorn.

Givetvis blir ljudet lite tunnare och volymen också lite sämre med en mindre kropp, men det är (kanske) ett pris jag är villig att betala för att ha en skön och komfortabel gitarr.

Har ni några åsikter? Kanske mest om den tunna gitarren?

Här är en video med den tunna gitarren.
__________________
Senast redigerad av Kick88 2018-06-18 kl. 09:35.
Citera
2018-06-23, 11:17
  #2
Medlem
Du kanske ska tänka om. Båda är lågbudgetgitarrer och kan behöva bandjusteras och intoneras. Bättre att gå till en musikaffär och prova. Tror du behöver komma upp till 1.500 till 2.000 för att få en skaplig gitarr, t ex en Ibanez.
När det gäller storlek så har jag inte testat thin line, men gillar dreadnought skarpt. Mer mångsidig eftersom den även kan funka som party- eller allsångsgitarr.
Citera
2018-06-24, 19:39
  #3
Medlem
Det enda jag kan säga är att aldrig, jag säger ALDRIG, köp en gitarr med mindre hals än normalstorlek, typ barngitarr. Allt blir fel från början.
Citera
2018-06-29, 12:45
  #4
Avstängd
Kick88s avatar
Jag har ju den åsikten också! Fast jag gillar ju att sitta framför tv-n och spela gitarr och då är det behändigt med en lite mindre gitarr.

Citat:
Ursprungligen postat av Soplica
Det enda jag kan säga är att aldrig, jag säger ALDRIG, köp en gitarr med mindre hals än normalstorlek, typ barngitarr. Allt blir fel från början.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback