Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 3
  • 4
2018-06-18, 00:41
  #37
Medlem
Custom_mades avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IRME
Jag har klarat mig på 800 spänn över 3 månader på det sätt jag beskriver - visserligen ca 5 år sedan nu så priser har ju gått upp, men det är ett kortare intervall. Jag tycker man ska angripa TS för hans offermentalitet - ja, det här måste ju liksom bara gå och då måste man försöka så mycket man kan.



Du vet ju inte vad du pratar om - willy (Se willy.se) har 800g röda linser för 18:50. pintobönor 800g 23:50 . jag är helt övertygad om att ica maxi har liknande för kanske någon krona i skillnad. Det är inte dyrt och det tillsammans räcker ju i minst två veckor. Morötter och lök brukar ju vara ca 10kr kilo eller billigare (visst lök är något billigare men du blir mättare på morötter, rödbetor, eller vad det kan vara, blir lite tråkigt med samma saker också så man behöver ju variera lite), Potatis är nog JÄTTEBILLIG nu kring midsommar, 5kg för 1krona är ju inte ovanligt under färskpotatissäsongen så håll utkik.


Jag har sagt vad som är billigt - det räcker länge men man vill ju såklart variera sig efter smak själv. Min poäng är att rotfrukter, kål, lök, linser och bönor är svinbilligt, men visst är man van att tycka att lasagne(!!!) är billigt får man väl sig en tankeställare hoppas jag. För 500 har du absolut för 6 veckor för en person, sen kan man lyxa med lite matgrädde eller vad man nu vill ha för att göra grytor eller gratänger.

Det blir billigt om man lagar från grund med billiga råvaror som du beskriver.
Finns de som gör det frivilligt, kallas veganer.
Citera
2018-06-18, 04:38
  #38
Medlem
Bunnys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ramhuvud
Hej hej!En kort historia. Ja, jag vet att många har det värre men känner mig jävligt i less och slut på den här situationen. Avslutade en utbildning tidigare i juni vilket innebar reducerat CSN då juni inte klassas som hel skolmånad. Det blev inte speciellt många slantar direkt. Efter det så fick jag min skatteåterbäring och insåg direkt att det här inte kommer hålla.

Jag har betat av så mycket jag kan och jag har jobb från och med Juli men har ändå två fakturor kvar, en från sjukhusvistelse och en skolrelaterad. Hade jag betalat av alla samtidigt hade jag inte haft ett öre kvar
Nu till min fråga, hur fan överlever man 6 veckor på 900spänn? Jag har inte speciellt mycket jag kan sälja och förhoppnigsvis blir jag intagen till högskola i hösten och håller jag mig i alla fall över ytan med hjälp av CSN.Jag har säsongsjobb vilket låter mig betala av skulderna och jag har inte kronofogden efter mig efter som ingen av fakturorna har passerat sista inbetalningsdatum

Har ni några tips? Jag har ingen bil (lite därför jag ska jobba, så jag kan ta körkort) så sysselsättning i motorfordon går tyvärr bort.

Är det bara gå in närmsta butik och fråga om anställning?
Citat:
Ursprungligen postat av Ramhuvud
Har varit i liknande sits förr (nej jag pundar inte) där jag fick alldeles förlite skatteåterbäring för att klara mig tills jag började jobba.

Börjar jag jobba 1:juli så får jag alltså inte den lönen för i augusti? MEN VAFAN! Om jag kommer in på högskolan så har jag ju min första utbetalning från CSN i samma veva där. Så juni och juli är fattigmånader för studerande antar jag?...Jag ber om ursäkt, blev lite frusterad där.

Om jag ska vända mig till socialen ekonomi (även jag har betalat skatt i cirkus 10 år, inte bara päronen), vänder jag mig då till mitt lokala soc? Kräver de 3 månaderes uttag eller räcker det med att förklara situationen?

Tack Mamma och Pappa-flashback som ger mig de råd som mina riktiga föräldrar aldrig riktigt brydde sig om att upplysa mig om
Det är givetvis inte FB som avgör när din lön utbetalas, det gör arbetsgivaren. Så ett klurigt drag kan ju vara att fråga arbetsgivaren...

Här är länk till ett inlägg jag skrev i en annan tråd, med tips hur man sparar pengar när man ska få tag på mat billigt.
(FB) Problem med pengar och mat hur lösa?

I övrigt är mina tips följande:
- Prata med studentkåren om du är med i sådan. Dom brukar erbjuda möjlighet för studenter att låna pengar.
- Underskatta inte pantburkarna. Det kommer kastas väldigt mycket burkar i papperskorgar, i trottoarkanter och på diverse offentliga gräsytor under midsommarhelgen. Om du beger dig ut med cykel och påsar torsdag, fredag, lördag kväll samt fredag, lördag och söndag morgon lär du få ihop en hel del.
Citera
2018-06-18, 08:32
  #39
Medlem
IRMEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Custom_made
Det blir billigt om man lagar från grund med billiga råvaror som du beskriver.
Finns de som gör det frivilligt, kallas veganer.

Och dessa personer äter ju faktiskt rätt nyttigt - visst, kan vara vissa proteiner man saknar, men det är inget som man märker över en 6 veckors period. Jag menar det finns ju folk som fastar en sån här period och klarar jobb!

( och man kan säkert ha råd att köpa sista datumet bacon eller något sånt)

Citat:
Ursprungligen postat av rolemodel
Är du säker på att TS föräldrar betalat skatt för att de fött fram en efterbliven unge som inte kan planera sitt liveller ens har ett bas koncept om hur samhället fungerar?
Verkar konstigt.
Alltså nu är jag också ganska kritiskt mot att gå till soc - men försöker TS verkligen lösa det här genom att bita i det sura äpplet och det sen helt enkelt inte går, då tycker jag man rimligen kan gå till soc (därför finns dem). Men de finns inte för att alla 'har rätt att äta lasagne' eller något sånt nonsens.


Citat:
Ursprungligen postat av Bunny
- Prata med studentkåren om du är med i sådan. Dom brukar erbjuda möjlighet för studenter att låna pengar.
Smart - i Uppsala tror jag de (och nationerna har också liknande tror jag) ett lån för 3000, (åtminstone var det så förut) i princip garanterat för studenter som krisar.
__________________
Senast redigerad av IRME 2018-06-18 kl. 08:43.
Citera
2018-06-20, 18:45
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maxjohan1983
Du blir inte mätt på lök och potatis. Aldrig. Utan man behöver protein! Saftiga köttbitar mellan varven! Annars går en under.

Som sagt linser lök och potatis mättar.
Nyttig mat dessutom. Komplettera med lite mer grönt så blir det riktigt bra.

Ägg är också riktigt nice.
Citera
2018-06-20, 18:52
  #41
Medlem
Potatis är gratis just nu, ICA maxi här hade för 0,01 kr kg. Du klarar dig på 900 kr även om det blir jävligt tråkigt
Citera
2018-06-20, 19:23
  #42
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lhffan
Som sagt linser lök och potatis mättar.
Nyttig mat dessutom. Komplettera med lite mer grönt så blir det riktigt bra.

Ägg är också riktigt nice.
Lök och potatismätter inte alls för mig. Senast jag gjorde storkastrull löksoppa hade jag i lök, potatis, morötter och självfallet buljong. Det är mycket gott men jag blev inte alls mätt av det. Har du prövat en saftig köttbit? Det är något med kött som gör att det mättar i världsklass.

Råa ägg är gott och går snabbt att halsa ner.
Citera
2018-06-20, 19:31
  #43
Medlem
Pungterings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Maxjohan1983
Du blir inte mätt på lök och potatis. Aldrig. Utan man behöver protein! Saftiga köttbitar mellan varven! Annars går en under.

Nej.

Visst behöver du protein långsiktigt, men 6 veckor är ingen tid för en människa.

Och visst blir man mätt på potatis och liknande.

Varför folk förespråkar lök förstår jag inte. Svårt att äta ett kilo kokt lök med ketchup....

En rejäl portion potatis med brunsås är det däremot inte svårt att klämma i sig. Och nog blir man mätt. (Men det är ingen bodybuilderkost, men vad gör det under en så begränsad tid?)

Potatis och ris ska huvuddelen av energin komma från om man vill komma undan billigt. Och ärter.
Sen något litet till efter plånbok.
Grönsaker, svamp, kött, eller whatever.
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback