Inte så mycket, det är bra bilar om dom är välskötta, dom går vanligtvis dubbelt så långt som 20000 mil. Lite typiska smågrejer att kolla en 9-5a på kan vara att rosten på hundbenen syns(annars är dom troligen fusklagade eller så är bilen dyr), ingen rök om du lyfter på oljepåfyllningslocket(innan 2004 ska vevhusventilationen vara uppgraderad, annars risk för sludgemotor, stå över då). Bussningar i subframe och bakvagn, åk över några farthinder, det ska inte klonka överdrivet mycket. 2,0 och 2,3t(obs, litet 't', dvs 185 hk) har en turbo som håller 15-19000 mil, den ska vara bytt, annars kommer den troligtvis behöva bytas. SID-displayen kan ha pixelfel, se till att du får mer än en nyckel(svindyrt med en kopia, mer än bilens värde om du slarvar bort den enda nyckeln). Lyssna efter oljud från multiremmen och dess löphjul. Inget kamkedjerassel, goggla så ser du vart kamkedjespännaren sitter så du ser hur långt in/ut den är. Kolla så växelspaken är distinkt, länkaget kan bli sladdrigt, samma med tändningslåset, hur känns backen att få i? Kylvätska kan läcka, ofta invid torpedväggen eller vid motorvärmaren. Oljeläckage från ventilkåpa är vanligt. Och tändkassetten som ovan nämnt, tråkigt fel, svårt att kolla också som köpare, likaså vevaxelgivaren. Och abs-kransen, visar sig genom varningslampa. Motorlampan SKA INTE lysa oavsett vad säljaren säger.
Är vattenpumpen kass så blir det jobbigt, likaså med bakre motorfästet(klonk vid växlingar). Vitröker den det minsta så är turbon på väg att gå.
Linears inredning suger pung, plyschsäten som luktar getpung, kupéfilter byts sällan om den inte servats av en saabfrälst, då kan det lukta muspung i bilen.
__________________
Senast redigerad av ompiliompi 2018-06-13 kl. 18:15.