Citat:
Ursprungligen postat av
Alpha101
När BNP/Capita stiger så tenderar folk att skaffa färre barn. Så det enklaste sättet är nog att hjälpa dom med marknadsliberalism. Och att undvika alla former av omfördelning. Låt staten sköta försvar och rättsväsende och inget annat. Inga religiösa inslag i lagstiftningen. Det är lika tillväxthindrande som socialism.
Då kommer BNP/Capita att dra iväg med full fart. Och befolkningen börja minska.
8-13% BNP enligt uppskattningar jag läst.
Det bådar gott för den inhemska konsumtionen i Afrika. Det vet Frankrike som idag talar om att bygga "Fort" runt Equatorial Guinea för att hjälpa dem skydda sig mot "terrorism"
Läs: Equatorial Guinea har stora oljefyndigheter som franska ELF vill exploatera.
Det vet även USA som nu byggt AFRICOM (afrikas variant av NATO) med enorma militäranläggningar för att hålla Kina borta från de mineralfyndigheter man upptäckt i Mali,Niger,Kongo,Uganda, Marocko mfl.
Rwanda har siffror som talar till dess fördel. Sveriges investeringar i Rwanda kommer ge enorm utdelning för de Svenska företag som lobbar exportrådet för ökat"utvecklingsbistånd i Afrika".