Citat:
Ursprungligen postat av
-Info-
Då får vi hoppas att det dyker upp anteckningar från mötet förr eller senare. Jag är väldigt nyfiken på vad som egentligen sades där.
Mötet måste ha innefattat åtminstone dussintalet personer. Det är självklart att åtminstone någon tog anteckningar. Exakt hur informella möten mellan ministrar och representanter för näringslivet diarieförs vet jag inte, men att man skulle bestämt sig för andra rutiner för just detta möte låter mycket osannolikt.
Karin Friberg, som Avpixlat påstår sig ha haft kontakt med, jobbar som sakkunnig på Justitiedepartementet. Jag tvivlar starkt på att hon är rätt person att fråga för att få ut offentliga handlingar. Därför tror jag Avpixlat som vanligt rört ihop det.
Citat:
Censuren sker inte på sådan detaljnivå, utan regeringen har insett det här enkla sambandet:
- Ju mer alternativ media får synas och ju mer folk tror på dem, desto sämre för regeringspartierna.
- Ju mindre alternativ media får synas och ju mindre folk tror på dem, desto bättre för regeringspartierna.
Det kanske stämmer, men det är lite sent påkommet nu, eller hur? FriaTider, Avpixlat och Flashback är redan etablerade kanaler så "censuren," några månader före valet, kommer i elfte timmen. S är redan uträknade och SD kommer av allt att döma göra ett rekordval.
För att din teori ska gå ihop måste regeringen antas vara såpass korkad att de ber Google och Twitter att censurera högerextrem media trots att det knappast kommer spela någon roll i valet. De måste även antas ta en enorm risk när de på ett möte olagligen ber näringslivet införa självcensur. Expressens ledarsida är oberoende liberal, borgerlig alltså, och har inget att tjäna på att gå regeringens ärenden.