Citat:
Ursprungligen postat av
Suhr
Undrar också en sak gällande det här med drag i bilen. Nu såg jag en annan TT med 270hk och 1.8T motorn. Jämför det med den jag länkade i trådstarten med 250hk och en 3.2 V6:a i istället. Vad ger egentligen mest drag av dessa två? Den större V6 motorn måste väl ändå ta ut de där 20 extra hk som den förstnämnda har?
Nej, varför skulle den det? Effekt är effekt, vad som levererar den är oviktigt, troligtvis är en bil med en lättare motor (1.8T) kvickare och mer välbalanserad i körningen. Aka. roligare och snabbare när det svänger (och rakt fram eftersom den har högre effekt och troligtvis är lättare).
V6 kör man för att det är en trevligare gångkultur i motorn, låter ju lite skönare med, i övrigt finns det inga fördelar.