2018-05-15, 23:52
  #1
Medlem
Har en 18 månader gammal 8715.

Körde med kabel från dator men det slutade fungera efter ngn månad. Fick inte igång det. Övergick till trådlös utskrift. Via molnet.

Efter ett antal utskrivna sidor svart slutade den skriva ut pga slut bläck. Bara skrivit ut svart men fick ändå byta alla patroner. 3 färg och svart. Köpte ett set från en svensk firma 600 kr. Fungerade utmärkt. Men nu skriver den inte ut så bra. Halvmissar 1 -2 % av bokstäver på en gles sida text.
Ser inte bra ut.

Kopierar jag så får jag en perfekt utskrift. Men när jag skriver ut från Chromebook eller windows så kommer missarna och på samma bokstäver siffror var gång jag skriver ut dokumentet.
Alltså skriver jag ut samma 5 ggr så är dokumenten helt lika med samma missar.

Detta känns som någon skit HP kört in i skrivaren för att jag inte har deras patroner eller för att jag ska köpa nytt.

Skrivaren är ju alltid uppkopplad mot nätet. Någon som vet hur man kan få ordning på detta?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in