Citat:
Ursprungligen postat av
skunkjobb
Så välbekant är inte den informationen utan t o m forskare har tvivlat på det men det stämmer ändå som du säger. Det var så sent som för 1,5 år sedan som jag själv blev varse om att trä efter lång tid kan få så låg antändningstemperatur vilket både du och jag skrev om i tråden
(FB) Oljefyllt element, kan plast, tyg eller växtblad antända?
Fast det var ju trä och nu snackar vi kartong, även om kartongen har trä som råvara så återstår ju inte alla ämnen från träet så det är inte säkert att det reagerar på samma sätt. Eller menar du att träet i fönsterramen skulle ta eld?
Först och främst är ju frågan hur varmt det blir i fönstret för att man sätter dit aluminiumet. Aluminium har ju mycket högt reflexionstal i det synliga spektrumet men kommer man upp mot 1000 nm våglängd så absorberar det lite mer. Utan mätning så är jag inte säker på att det blir varmare mellan glasen med än utan aluminium.
Det var den tråden jag tänkte på, vad tiden går. TempeZZt skriver 70 grader såg jag och vad han inte inte vet om elinstallationer är inte värt att veta. Jag tänkte nog på det torra träet i själva fönsterramen. Ett litet hål lite upptill och lite otätt skulle ge ett optimalt drag, lite som då man försiktigt blåser på glödande fnöske var min tanke. I mitt första inlägg frågade jag just om temperaturen. Det är ju själva grundfrågan här.
I varmare länder har man inte gärna fönster utan någon slags jalusi, markis eller persienn utanför. Det kanske finns flera anledningar till detta än det uppenbara att man vill skydda sig mot värmen.
TS, Hur varmt blev det till slut?