Du måste ha F-skatt om det är utöver sk "Hobbyverksamhet". Detta hur du har det kan bara Skatteverket svara på.
Så ta säg du köper in köper varor för ca 15000 kr exkl moms.
Då har du med F-skatt. 15000 i kostnader + 3750 kr i ingående moms.
Du har sålt för 35000 kr. Det är din vinst. Skatten kommer då beräknas på dessa 35000 kr - 15000 kr som du köpte varor för och summan att beräkna på blir 20000 (förenklat då egenavgifter tillkommer). För momsen blir det så att du har 3750 kr i ingående moms. Om du sedan sålde en glass för säg 20 kr exkl moms 25 med moms. Så kommer alla dessa 5 kr bli utgående moms. Den summan får du sedan ta minus de 3750 kr i ingående moms och betala hela summan i februari nästkommande år.
Jag vet inte riktigt vad som gäller i ditt fall. Låter mer som hobbyverksamhet, dvs inget krav på F-skatt men det kan som sagt bara Skatteverket svara på. Utan det blir som att du redovisat vad du tjänat bara som vanlig lön. Men i övrigt är det inte F-skatt du ska ha utan FA-skattsedel. Dvs du har både ett visst företagande som ger en liten inkomst men är också löntagare.
Här kan du se vad skatten kommer bli: Dvs från att det är lön eller att det överskott med en FA-sedel.
https://skatteverket.se/webdav/files...kut18ink1.html
Antar att det kommer räknas som passiv (en verksamhet betraktas av Skatteverket som aktiv om näringsidkaren arbetat i verksamheten minst en tredjedels årsarbetstid, dvs 500–600 timmar under inkomståret). Det skiljer ca 1000 spänn i skatt.
En bra sida för att se hur jävla mycket vi måste betala i skatt också och när det inte längre ens blir hållbart att ha F-skatt för man måste betala långt mer än hälften i skatt på den vinst man får.