För en tid sedan var jag i en diskussion angående rökning på balkonger och ansåg min motdebattör vara en smula nymoralistisk som jämförde passiv rökning med någon som sprutade in asbest direkt in genom någons fönster.
Med en annan nymoralist färskt i minnet (
https://www.expressen.se/gt/pappan-j...-i-mataffaren/) ansåg jag det rätt festligt att anspela på detta i mitt svar och skrev:
Citat:
Du tycker också det är fullt rimligt att man inte ska få äta jordnötter på sin balkong och/eller ha katter på den förstår jag. Jösses vad du är kissnödig. Är du samma kille som gick ut i Aftonbladet och lipade om att det stod whisky på vingummina? Röker för övrigt inte ens. Hatar bara Siewert Öholm-typer med sand i fittan.
Det dröjde inte länge innan moderatorn
Oddball PM:ade att mitt inlägg hade blivit bortplockat i väntan på bedömning om det bröt mot 1.06 och mycket riktigt fick jag sedermera en varning för detta.
I regeln kan man läsa:
Citat:
Att på forumet (via inlägg eller i PM) eftersöka, posta, eller hota att posta, personuppgifter eller annan information, med uppsåt att avslöja en annan användares identitet är förbjudet, med undantag för sådana uppgifter som användaren själv publicerat i forumet. Att sammankoppla användares alternativa konton eller konton på andra forum eller webbplatser är förbjudet.
Nu undrar jag på vilket sätt jag har brutit mot denna regel. Var låg uppsåtet? Är det verkligen så otroligt jävla lågt i tak på Flashback? Är det även ett brott mot 1.06 att fråga om någon ”tappad” motdebattör är Ica-Jerry? Var dras gränsen?
Upplysningsvis PM:ade jag
Oddball och ifrågasatte beslutet, men hans svar lyser än idag med sin frånvaro.