Vafalls, ingen aktivitet i tråden på ett helt år? Nå, om det inte finns intresse för ämnet så finns det inte ...
Pettersson vet berätta att allt fler röster inom S förordar en mer restriktiv migrationspolitik. Vad är er uppfattning?
Intern strid om migrationen i Socialdemokraterna
https://petterssonsblogg.se/2019/08/...a/#more-289133
Citat:
Göran Dahlström (S), kommunalråd i Katrineholm, har i många år varit kritisk mot svensk migrationspolitik. Redan 2012 skrev han en debattartikel i Aftonbladet där han uppmanade Stefan Löfven att våga ta debatten, ”annars riskerar SD att bli tredje största parti”. Stefan Löfven tog inte debatten, idag är SD tredje största parti och i vissa opinionsmätningar t.o.m. det näst största.
Widar Andersson, socialdemokrat och chefredaktör, är en annan som i flera år varnat för konsekvenserna av pågående migrationspolitik. ”Detta budskap (kritiken mot invandringen) får alltfler åhörare och sympatisörer. Det slår direkt mot Socialdemokrater och Moderater”, sade han i en debatt i Agenda 2014.
Nu är det Jimmy Jansson (S), kommunordförande i Eskilstuna, som tar till orda. ”Det är kanske kontroversiellt att diskutera hur många Sverige kan ta emot, men vi måste ta fram en tydlig och uttalad S-politik på det här området”, säger han till Aftonbladet (bakom betalvägg). Jansson kallar sitt parti för ängsligt när det kommer till migrationsfrågor, men Socialdemokraterna måste ta fram en tydlig S-politik i dessa.
Det är klart att Socialdemokraterna måste börja tänka konsekvenser av sin migrationspolitik. De tappar väljare och inte minst till det mest migrationskritiska.
---
Är det en interns strid inom socialdemokratin som behövs för att väcka partiet ur koman? Kanske, men vaknar man inte nu lär uppvaknandet bli bryskt under kommande lågkonjunktur och inte minst vid nästa val när konsekvenserna slagit sig allt djupare in i svenska folkets vardag och ett nytt muslimskt parti kandiderar till Riksdagen.