Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2018-05-01, 16:18
  #25
Medlem
Utopiantoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel
De som sett intervjun verkar anse att hon genomförde den på ett bra sätt, det är väl huvudsaken. Att hon i efterförloppet uttrycker sin personliga åsikt i kommentarsfältet kan jag inte se något fel i. Margaux Dietz är influencer, inte programledare på Svt - hon har ingen skyldighet att framstå som opartisk eller neutral.
Sant. Lite fult ändå att under konversationerna och hela uppläggen framstå som neutral, men att sedan typ bakom kulisserna visa en lite annan sida.

Scion ovan menar kanske med att hon borde ha klarat av att löpa linan ut, att hon borde ha varit ännu mer neutral.

Jag tycker inte att det var så farligt, men att det trots allt, om man väger samman både framför och bakom kulisserna, hade varit lite artigare och mer respektfullt att vara ännu mer objektiv.
__________________
Senast redigerad av Utopiantos 2018-05-01 kl. 16:23.
Citera
2018-05-03, 05:31
  #26
Medlem
8711s avatar
Det är väl inte så svårt att förstå då hon lever i PK-världen och är med just nu i Let´s Dance. Alla fattar väl själva vilka påtryckningar hon får på sig från alla möjliga håll når hon syns i intervjuer med Jimmie Åkesson. Hon började ju bra men sedan blir det sämre och sämre med det och alla kan ju förstå varför när hon är med i kändisvärlden och på TV4 med stora pengar i kontraktet för programmen. Klart hon känner att hon måste fula sig lite och uttrycka att hon står för "rätt" värderingar i värdegrundens högborg.
Citera
2018-05-03, 05:34
  #27
Medlem
8711s avatar
Jag såg även på hennes blogg att hon skrivit ett inlägg om hur hon kände före och efter inspelningen av programmet med Jimmie Åkesson som gäst.

Citat:
Partitempen x Jimmie Åkesson

Onsdag vilket betyder Partitempen med Jimmie Åkesson som är Sverigedemokraternas partiledare.
Gud, jag var så nervös innan inspelningen, hade en riktig känsla av att något skulle gå fel, men allt skedde enligt plan och hans crew var ett gäng härliga människor.

Det ska bli kul att höra vad ni tycker om avsnittet för jag känner verkligen att det visar en väldigt tydlig bild av honom som person och han är mer personlig än vad han vanligtvis är.

https://margaux.elle.se/partitempen-x-jimmie-akesson/
Citera
2018-05-03, 22:03
  #28
Medlem
8711s avatar
Citat:
Jimmie Åkesson om misshandeln "Han blev inte dömd"

I veckans avsnitt av Partitempen pratar Jimmie Åkesson om misshandeln och att känna sig sviken av samhället. "Man saknar rätten till upprättelse. Man känner inte att samhället tar det man blivit utsatt för på allvar".

– Jag blev misshandlad en gång för 15 till 20 år sedan. Och jag tyckte att det var ganska obehagligt att vara med i den här rättegången. Man känner sig nästan som en kriminell själv när man blir förhörd. Ingen tror på dig, fortsätter han.

https://nyheter24.se/maktkamp24/9071...blev-inte-domd
Citera
2018-05-07, 01:37
  #29
Medlem
8711s avatar
Lite lustig ledarkrönika:

Citat:
Mafioso och sex ska inte avgöra valet

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har tre katter. De heter Mats, Sture och Sparris. Mats är en hona.

När Liberalernas ledare Jan Björklund gick på den första middagsdejten med sin fru skulle de äta sniglar. Fiaskot var ett faktum när hon såg de små antennerna på sniglarna.

Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch Thor varken slänger sina ytterkläder på golvet eller hänger upp dem när hon kommer hem på kvällen. Kläderna hamnar på skötbordet.

Allt det här och mycket mer berättar partiledarna om sig själva i programmet Partitempen, som influencern Margaux Dietz har på videosajten Youtube. Tanken med programmet är att öka ungas intresse för politik.

Margaux Dietz, som är ett stort namn på sociala medier, följs av hundratusentals främst i åldersgruppen 18-35 år. Hon är en av många som inför valet i höst vill ge en personligare bild av partiledarna.

http://www.nt.se/asikter/ledare/mafi...om5274036.aspx
Citera
2018-07-14, 18:55
  #30
Medlem
8711s avatar
Margaux om programmet med Jimmie Åkesson.

Citat:
Du bjöd in alla partiledare till ditt program ”Partitempen”. Vissa andra medieprofiler har fått kritik för att bjuda in Jimmie Åkesson – var det en självklarhet för dig?

– Jag står så himla mycket för att tänka själv och ifrågasätta saker. För mig var det ganska självklart att ta med alla partier, och inte exkludera någon på grund av mina egna åsikter. Självklart är det vissa som tycker att jag borde ta ställning i vissa frågor, men för mig är det viktigare att utbilda. Jag tror inte på att exkludera.

Citat:
Hur var Jimmie Åkesson?

– Han skojade när han kom in, eftersom han hade röda byxor och studion var rosa. ”Ojojoj, nu ska jag skälla ut min presschef”, sa han på skämt, haha. Det var kul.

Hur var han som person?

– Jag upplevde honom som den som mest förväntade sig kritiska frågor. Han var väldigt på helspänn, och inte direkt den som slappnade av mest. Men det var roligt när han skulle säga ”lagom” på engelska, och sa: ”lejgom”, haha.

https://www.expressen.se/nyheter/alm...-pa-instagram/
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback