2018-04-14, 22:40
  #13
Medlem
Att dom ser väldigt klumpiga ut i ansiktet. Pratar med ett extremt jävla jobbig tonart. Dampar. och att jag får lust att skjuta dom.
Citera
2018-04-14, 22:42
  #14
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av emelieb
Hur påverkas du av det i vardagen ?

Det är jobbigt att vara social jag trivs bäst ensam. Missuppfattar tyvärr ofta vad folk menar.

Min kusin har just dödd i cancer bara 26 år gammal. Det var oerhört svårt för mig med alla människor i kyrkan och efteråt då släkten skulle träffas och sörja över kaffe och tårta.
Citera
2018-04-14, 23:26
  #15
Medlem
hrwdtjs avatar
Varför är det viktigt att veta om någon har Aspergers?
Citera
2018-04-15, 00:29
  #16
Medlem
4yoonlys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 20152015
Om man har Aspergers syndrom märks det framför allt på hur man samspelar och kommunicerar med andra människor.

Håller med!

Vill också tillägga att har man en längre bekantskap med personen så märker man ganska snabbt de otroligt snäva intressen samt en helt sjuk fördjupning i dem. I vissa fall nästan lite savant inom vissa områden...
Citera
2018-04-15, 00:32
  #17
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av hrwdtj
Varför är det viktigt att veta om någon har Aspergers?
Så att man kan undvika dem, eller om man är lite mer elakt sinnad, så att man kan mobba dem med gott samvete.
Citera
2018-04-15, 01:12
  #18
Medlem
Då jag har lång erfarenhet av asperger i min absoluta närhet under större delen av min ungdom skulle jag säga att det tydligaste oftast är:

Tar saker OTROLIGT bokstavligt
Förstår ej sociala koder, vad man säger och inte säger
Förstår ej ironi/sarkasm
Kan vara otroligt korta och raka i sin kommunikation, kan uppfattas otrevligt
Citera
2018-04-15, 02:27
  #19
Medlem
De brukar ha en bristande förståelse för hygien och utseende. Vilket gör att de klär sig udda, trasigt och smutsigt i kombination med tråkig frisyr, fett hår och luktar oduschat.
Detta utöver bristande kroppsspråk, ansiktsmimik, monoton röst.
Citera
2018-04-15, 09:27
  #20
Medlem
Jag vet en kvinna med aspergers syndrom. Hon kräver planering för allt och kan inte hantera något oväntat. Hon har ett "sexschema" med sin man, som är väldigt generöst tilltaget men allt skall planeras i förväg och får inte vara spontant. Tex. sex dagligen vid 20:30 samt lördagar och söndagar även klockan 09:30. Så planeras detta varje söndag eftermiddag om det är några avvikelser under veckan. Tar han initiativ någon annan gång än planerat blir hon sur, vill han inte på utsatt tid blir hon sur, och hon anser inte detta vara oromantiskt och kan visst vara spontan eftersom hon inte är rigid med själva sexet, vilka ställningar eller i vilket rum av lägenheten, bara tiden när sexet skall ske är planerad.

Så drar er flickvän fram ett sexschema varje söndag för att palnera nästkommande veckas sex så kan ni nog misstänka Aspergers
Citera
2018-04-15, 10:29
  #21
Medlem
Det känns som att alla svenskar redan är predisponerade för Aspergers.
Citera
2018-04-15, 10:30
  #22
Moderator
Popesizes avatar
Jag har själv en AS-diagnos, och har träffat ett flertal olika individer med diagnos. Naturligtvis så är alla individer, men ett par saker har jag sett som gör att jag har börjat misstänka att de kan ha en diagnos.

Ett annorlunda röstläge -Jag har stött på några män vars röst kan vara väldigt gäll. Nästan som om de försöker pressa fram vad de vill säga. Det närmsta jag kan jämföra det med är som när man blir arg eller upprörd, men fortfarande försöker behålla lugnet. Nu tror jag inte att de är arga eller upprörda. Och varför det är på detta sätt, vet jag inte. Jag har även stött på de som talar väldigt lågmält. De typerna å andra sidan kan vara de som är riktigt intressanta och roliga, om man bara tar sig tiden att lyssna på dem.

Ett stelt kroppsspråk och rörelser -Jag har sett några stycken som rör sig när de går som om de gick på en frusen sjö. Som om stegen kräver koncentration på högsta nivå. Och det är mycket möjligt att det gör det också. Då koordinationen kan vara lite svår för flera inom autismspektrat.

De här sakerna är vad jag brukar reagera på när jag ibland träffar på någon. Och några gånger har jag även fått mina misstankar bekräftade.
Citera
2018-04-15, 10:35
  #23
Medlem
mr.nymans avatar
Vad är egentligen den riktiga meningen med diagnoser av denna sort? Och hur brukar det bli i praktiken?

Vad tjänar egentligen Kalle som har fått diagnos inom autismspektrat på det? Och hur skulle det kunna sätta käppar ihjulet för honom?

Skulle det verkligen underlätta för Kalle på relationer och samlevnadsbiten att berätta för andra att han har en diagnos inom autismspektrat?

Vad tillför egentligen vetskapen att någon har autism eller inte till en diskussion?
__________________
Senast redigerad av mr.nyman 2018-04-15 kl. 10:45.
Citera
2018-04-15, 11:03
  #24
Medlem
BewilderedHulders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mr.nyman
Vad är egentligen den riktiga meningen med diagnoser av denna sort? Och hur brukar det bli i praktiken?

Vad tjänar egentligen Kalle som har fått diagnos inom autismspektrat på det? Och hur skulle det kunna sätta käppar ihjulet för honom?

Skulle det verkligen underlätta för Kalle på relationer och samlevnadsbiten att berätta för andra att han har en diagnos inom autismspektrat?

Vad tillför egentligen vetskapen att någon har autism eller inte till en diskussion?

Tjänar och tjänar?

Eftersom stor- och kärnfamiljen är nedmonterad så måste alla människor vara väldigt bra på vissa saker som måste fungera i ett modernt samhälle. När det inte gör så tjänar diagnosen som förklaring på varför i ett för människan onaturligt tillstånd.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in