Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Sista gången jag såg några var nog på en marknad i Tyskland för 4-5 år sedan. Nu under pandemin har nog spelmöjligheterna varit rätt kass.
En polare till mig bodde granne med deras "högkvarter" i Landskrona. Var nog minst 15 år sedan. Dom var lugna & skötsamma, bodde typ 15 pers i en 4-rummare. Gick upp tidigt på mornarna & försvann iväg med bil & tåg till olika destinationer i Sydsverige, för att sitta & tuta på järnvägsstationer & liknande.
Gissar att dom åkt hem till Peru igen.
Det var nog ungefär 15 år sedan jag såg min sista panflöjtsindian i Sverige. Om jag inte minns fel var det på Nossebro vårmarknad. Hur stort område täckte Landskrona-gänget av? Var alla Peruaner? Kunde alla i "högkvarteret" lira? Minns att man ibland såg en cd-spelare gömd i närheten för att fixa playback.