Citat:
Ursprungligen postat av
PlanBoksBok
Jag blev ju skogstokig när det visade sig att det inte ens fanns pengar till begravningen. Jag konfronterade henne och krävde ett kontoutdrag för den tid som gått. Men tydligen spärras kontot automatiskt när någon avlider.
Vad jag undrar över är om hon har någon skyldighet att redovisa dom uttag hon gjort för mig. Mamma var dement ,därför blev min syster god man/haft fullmakt till kontot.
Vem är utsedd till sk bouppgivare, dvs den som ska ordna med själva boutredningen? Risken är att din syster får det uppdraget eftersom hon genom sitt tidigare god man-uppdrag anses ha störst kännedom om din mors finanser.
Hursomhelst. Som dödsbodelägare företräder du och din syster dödsboet efter er mor gemensamt. Detta innebär vanligtvis att ni båda måste samtycka för att banken ska kunna lämna ut kontoutdrag. Banken kan även vägra att lämna ut kontoutdrag från innan dödsdagen, med hänvisning till sekretess.
Det finns dock giltiga skäl, exempelvis om det misstänks att det skett något fuffens och att pengar saknas i dödsboet. Det du bör göra är därför att skriva ett formellt brev/mail din mors bank, där du förklarar vem du är (delägare i dödsboet) samt varför du vill ha ut uppgifterna. Nämn att du misstänker att det utgått förskott på arv, med hänvisning till exv Ärvdabalken 6 kap. 1 §. Banken kommer kräva en avgift (500 kr, eller liknande), och dessa pengar kan tas ur dödsboet om det finns några pengar kvar där. Vägrar banken så stå på dig. Som dödsbodelägare har du samma rättigheter som din mor själv hade haft (nåja, nästan iaf).
Du måste även bifoga bevis på att du tillhör dödsboet. Utdrag ur personbevis? Det går även att beställa dödsfallsintyg med släktutredning från skatteverket.
Lycka till!
Edit: Oj, såg inte hur gammal tråden var.