Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2018-04-06, 21:17
  #25
Medlem
Sperssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GillJung
Det Magdalena gör är att betala en skuld som svenska staten hade till kommunerna. Det handlar med andra ord om pengar de skulle ha fått för länge sedan...

Precis.
Pengar som tidigare skulle gå till skola och äldrevård i kommunerna öronmärks nu till asylsökande utlänningar.
Ett smart drag för att finansiera massinvandringen.
Citera
2018-04-06, 21:24
  #26
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Sook
Det är en skuld som betalas till kommunerna. Pengarna går alltså inte till invandring.

Givetvis kommer en del av pengarna att gå till invandring, tror du Sverige är främlingsfientligt eller?
Citera
2018-04-06, 21:46
  #27
Medlem
Fast, vad 5 miljarder SKULLE räcka till är ju helt oväsentligt, det är ju ungefär samma sak som när vår äckliga statsminister sitter i Veckans Brott och lovar miljoner till Polisen och det ska anställas så fantastiskt många. Problemet är ju bara att vilka fan ska han anställa när det inte finns några som vill vara Poliser? Men så långt fattar vill inte den där fack-skojjaren.

"Nu plötsligt finns det pengar"
Nja, det finns rätt gott om pengar i Sverige, problemet är bara vad vi får för våra skattepengar, prioriteringar och administrationen är ett stort skämt i mina ögon. Tittar man på exempelvis posten "Internationellt Bistånd" gav vi förra året 37 miljarder och det är en relativt genomsnittlig siffra för vad vi lagt VARJE år. Exakt VAD har dessa pengar använts till? Det skulle jag bra gärna vilja veta, för det finns mig veterligen ingen som kan fippla bort 37 miljarder utan att redovisa för vad man gjort med pengarna. I normala företag ska det finnas kvitto på varenda krona, även om det handlar om 24:- som fattas eller 2 miljoner. Varför redovisar inte staten exakt vad man gjort?

Vi betalar även cirka 30-40 miljarder per år i avgift till EU. Det skulle jag väldigt gärna se en redovisning på vad vi får tillbaka utav det. Förmodligen inte i närheten av dom pengarna, dom har väl gått till Grekland och Turkiet och liknande situationer varenda krona.

Källa: http://www.regeringen.se/sveriges-re...get-i-siffror/

Men vår ledning i Riksdagen tycker ju det gång på gång är viktigare att hålla på med trams och som fackpampen själv uttryckte det själv: "Käbbel" än att faktiskt styra landet. Jag ska ge några exempel:
- Man gapar om att det inte byggs bostäder, när det börjar byggas och folk VILL bygga, hittar någon trädkramare en utrotningshotad skalbagge som man självklart måste ta hänsyn till, eller så blir det för lite plats kvar för grönområden MITT INNE I CITY eller något annat idiotiskt som MP ska gapa om.
- Man går till val som "en man av folket", samma dag som man tillträder i sitt nya kontor investerade Steffe i ett nytt bord, då tänker man att han säkert köpte ett stort och bra bord från Ikea, nej ett designbord för 160.000:- skulle han självklart ha. Vilken Svensson har råd med detta? Skulle gärna vilja ha svar.
- Sälja splitternya dieselbilar med EURO6 klassning, som väl får anses vara väldigt miljövänliga och bra, då många av dom tillomed är BEFRIADE från skatteuttag ett par år till, fast nu har man fullt upp med att förbjuda dom. Samma bilar som fortfarande SÄLJER och kräver MOMS för.

Det är bara några exempel på vilket jävla hyckleri som pågår i det här landet, visst, några delar kanske va aningen off-topic. Men det finns pengar till det mesta, frågan är bara hur man prioriterar, men att dessa 5 miljarder skulle vara Sveriges största problem har jag svårt att se.
Citera
2018-04-06, 21:58
  #28
Medlem
Om vi inte bedrivit en extrempoitik på migrations och integrations området, hade vi inte behövt några fler poliser, lärare, sjuksyror etc. bostadsbristen inte varit så akut.

Nu har vi istället fixat till det så att en hel generation kommer få försörja en 20% (extra) av sina jämnåriga.
Citera
2018-04-06, 22:24
  #29
Avstängd
HBOLLs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ace_sec
5 miljarder skulle räcka till 40 000 nya undersköterskor i hemtjänsten och sjukvården.

Eller till 14 000 st 2-rums lägenheter i Trollhättan. Lagom till våra svenska hemlösa pensionärer.




Kom nu ihåg den humanitära stormakten, massinvandring av människor som inte har asylskäl och som ljuger om ålder det tycker vänster människor är helt ok.
Citera
2018-04-06, 22:27
  #30
Avstängd
HBOLLs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mikael2
Sjuvården behöver pengar men nu går dom till ensamkommande.
åldringar kastas ut från hem.



För några år sedan var detta inte en debatt dvs att invandring står mot välfärden och nu är det en klar sanning, människor har ljugit i detta land om invandring under flera år. Rösta rätt!!
Citera
2018-04-06, 22:42
  #31
Moderator
Strix m/94s avatar
Frågeställningen passar bättre i I&I varför tråden flyttas dit, för eventuell sammanfogning med denna: (FB) Staten betalar tillbaka 5 miljarder till kommunerna för ensamkommande och invandring

PI -> I&I

Strix/Mod
Citera
2018-04-06, 22:48
  #32
Medlem
Siffror på hur många man kan hjälpa internationellt för 5 miljarder kronor:
http://kalkylator.weebly.com/#miljarder=5
Citera
2018-04-06, 22:56
  #33
Medlem
pillenottens avatar
Jag tror helt enkelt att de sittande clownerna planerar en reträtt, insikten om härdsmältan som närmar sig, gör att de inte vill bli omvalda utan hoppas kunna tjacka spikskor och listigt dra iväg (med sina feta pensioner) - därav det ena hårresande "hål i huvetbeslutet" efter det andra.
Nu har dom snart gett bort hela landet och vår välfärd, och det är dags att lämna skutan.
Citera
2018-04-06, 23:08
  #34
Avstängd
Svarta.Panterns avatar
Förlåt att jag gör mig lustig över detta, men hur många suketter blir det?
Citera
2018-04-06, 23:21
  #35
Medlem
pillenottens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Svarta.Pantern
Förlåt att jag gör mig lustig över detta, men hur många suketter blir det?
Många suketter blire - jag har räknat på det, det blir 500miljarder suketter
Citera
2018-04-06, 23:46
  #36
Medlem
tryggtochbras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GillJung
Det Magdalena gör är att betala en skuld som svenska staten hade till kommunerna. Det handlar med andra ord om pengar de skulle ha fått för länge sedan. Mycket underligt att det tagit så lång tid om nu Sverige har så "jättebra" finanser...

Det ändrar med andra ord ingenting, en del kommuner får det lite lättare en stund för att åter sitta i skiten om 6-12 månader.

Tanken är väl att skjuta kommunernas problem framför sig till efter valet. Försörjningsansvaret går ju över från staten till kommunen två år efter att de nyanlända blivit placerade i en kommun. De rekordmånga anlända från 2015 börjar alltså kosta nu, plus alla anhöriga som dräller in efter. Två år till från nu så sitter kommunerna rejält i skiten. Då är det läge att bläddra fram glädjeartiklarna från sommaren och hösten 2015 när hela pressen gick bananas över hur underbar invandringen var för Sverige med miljardvinster, räddad välfärd och kompetensregn.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback