Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2018-09-05, 17:07
  #1201
Medlem
StatligaTeleverkets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sillastrypar-rens
Inte den som de diskuterades om som var 4,9.
Då missförstod jag i så fall. Trodde det var YouGov på 4,8 % ni pratade om? Där var Fi särredovisade.
Citera
2018-09-05, 17:08
  #1202
Medlem
Kattenxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StatligaTeleverket
Det beror ju på vad det är för typer som röstar på MED egentligen. Det kan ju vara Sverigedemokrater som står längre till höger ekonomiskt, eller Moderater som är missnöjda med invandringen. Tycker inte det vore helt omöjligt för dessa att lägga sin röst på AfS.
Jag själv röstade V i förra valet och kommer nu rösta på AfS, så det finns såna väljare också (men håller med om att det nog inte är särskilt vanligt).

Tycker dock också AfS borde satsat lokalt i utvalda kommuner. Visserligen startade några AfS-are något lokalt parti i Varberg, tror jag det var. Kanske finns flera sådana partier?

Finns ingen poäng att ha olika partier på lokal och riksdagsnivå. Det bara förvirrar väljarkåren. Om de var seriösa hade de haft fungerande lokalavdelningar byggt upp starkt stöd i vissa orter och sen satsat på riksdagen.

Det som var min poäng innan är att visst det finns folk som är såpass sjuka att de hoppar hejvilt mellan partier men de flesta väljarströmmar går inom sitt block. Det är kannibalism på den parlamentariska marknaden.
Citera
2018-09-05, 17:09
  #1203
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kattenx
Fast om det är 4,8 procent som räknas till övrigt utöver FI så tar ju då MED 0,3 och PP 0,1 då är det kvar 4,4. Då skall du ha med de andra 36 partierna i den kategorin. NMR kanske tar en tusen röster, enhet får kanske runt 5000 osv osv. Det är liksom många partier där som får några röster men tillsammans utgör 4,8%. Det är inte bara PP MED och AFS som delar på kategorin. Det är det som är det skumma med Yougov. Det känns som de på något sätt överskattar kategorin övrigt och vilket jag påtala innan så redogör de inte för osäkra eller folk som säger att de inte skall rösta. Det är nåt skumt med den kategorin.

I övrigt har andra användare i tråden poänger utanför hashtaggen #afs2018 och Flashback är de ytterst få som ens vet att de existerar eller vilka deras företrädare är.

Resterande 36 partier får max 0,4%.

I förra valet 2014 fick gruppen övriga 0,97% vara PP hade nästan hälften.
Citera
2018-09-05, 17:17
  #1204
Medlem
rikastistorstans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sillastrypar-rens
Vad hindrar väljarna att rösta på dom i riksdagen? Absolut ingenting. Lika lite som det hindrar folk att rösta på AFS i kommun och landsting.

Jag kan rösta på Kalle Anka i alla valen även om han inte ställer upp.

Underbart att se hur din desperation växer för varje dag som går! Din senaste konspirationsteorin mot Afs är alltså att hundratusentals Göteborgare kommer att gå man ur huse för att rösta på ett parti som inte ens ställer upp i riksdagsvalet. Haha!
Citera
2018-09-05, 17:17
  #1205
Medlem
Uusmanns avatar
Vilka patetiska försök att snacka ner Alternativ för Sverige i den här tråden.

Är ni Sverigedemokrater som är rädda för att förlora röster till AfS?
Eller är ni Socialdemokrater/Miljöpartister/Kommunister eller från någon annan falang i den regnbågsfärgade röran?

Det ska bli kul och se er gråta på valnatten!
Citera
2018-09-05, 17:20
  #1206
Medlem
FarbrorAgges avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sillastrypar-rens

I bästa fall ligger AFS runt 2,5% just nu par dagar kvar till valet. Men mer troligen under 2%.


Har du hört talas om den berömda Bradleyeffekten? Den är enorm i det här fallet med AfS i opinionsundersökningar (och även i stor utsträckning med SD).

https://sv.wikipedia.org/wiki/Bradleyeffekten

https://sv.metapedia.org/wiki/Bradley-effekten
Citera
2018-09-05, 17:20
  #1207
Medlem
Blaobars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StatligaTeleverket
Samtidigt finns det ju ett socialt stigma som gör att vissa (som jag själv) undviker att trycka på "like" men ändå kommer rösta.

Man kan ändra i inställningarna så att vissa gillningar bara syns för sig själv eller vänner.
I detta fall är går politiska partier under "övrigt", där kan man bocka in så det bara syns för sig själv
__________________
Senast redigerad av Blaobar 2018-09-05 kl. 17:26.
Citera
2018-09-05, 17:21
  #1208
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av just-in-i-anus
Baserar man sin verklighetsuppfattning på vad som skrivs på den här soptippen så är AfS redan i riksdagen.

Rör man sig ute bland folk så är reaktionen: AfS? Vad är det. En ny könssjukdom?

Vad är ditt motiv för att vara på soptippen? För att DU är den största sopan? FB är där trender syns och man kan se hur AfS ökat explosionsartat och nu dominerar över sverigedemokratfanatikerna.

FB är alltid före sin tid. Frågan hur mycket före den stora väljarmassan. Men ingen fara, nästa år är det ett nytt val och då gäller det att satsa ännu mer och få in en fot i EU parlamentet. 2022 då finns AfS med som ett stor parti.
Citera
2018-09-05, 17:22
  #1209
Medlem
rikastistorstans avatar
Alltså vi kan spekulera ihjäl oss i om korrupta opinionsinstitut vågar, vill och kan ge Afs rätt siffror men det mest intressanta tycker jag egentligen är trenden. Trenden att övriga har ökat i ALLA opinionsundersökningar den sista tiden samtidigt som Afs återvandringsturné har fått stort genomslag. Ingen normalt funtad människa kan förneka att Afs har gått framåt sista tiden. Sen kan man diskutera om det är från låga siffror till mindre låga eller från låga till höga siffror men partiet går framåt. Det är fakta. Nu spurtar vi det sista. Prata med alla vettiga SD:are som du har runt omkring dig!
Citera
2018-09-05, 17:23
  #1210
Medlem
StatligaTeleverkets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sillastrypar-rens
Det är ju inte så vanligt att lokala partier blir så stora är en förklaring. Tänk då att Demokraterna kommer få runt 90.000 röster i Göteborg. Tre gånger sjöbopartiet.
Sjöbo kommun hade 16 000 invånare, och deras goda resultat berodde främst på att Sven-Olle Olsson blev en rikskändis.

Men det är bara att gå in och kolla i kommuner där lokala partier är stora. Eda kommun har Hela Edas Lista t.ex. De fick 27,74 % i kommunalvalet. Inga röster har redovisats för dem i Riksdagsvalet i Eda kommun, utan det är 3 röster på partier som ej beställt valsedlar 2014 samt 3 röster på partier med färre än 2 röster. Jag tror inte vi ska räkna med någon större succé för Demokraterna i riksdagsvalet. Men jag kan ha fel.
__________________
Senast redigerad av StatligaTeleverket 2018-09-05 kl. 17:26.
Citera
2018-09-05, 17:24
  #1211
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FarbrorAgge
Har du hört talas om den berömda Bradleyeffekten? Den är enorm i det här fallet med AfS i opinionsundersökningar (och även i stor utsträckning med SD).

https://sv.wikipedia.org/wiki/Bradleyeffekten

https://sv.metapedia.org/wiki/Bradley-effekten

Jodå. Jag går dock bara på sannolikheten. Bryr mig inte det minsta om AFS kommer in eller ej politiskt. Mer än att det stör mig att Kasselstrand & Co ska få leva på mina skattepengar.

Där är en stor faktor också som inte kan förbises. Och det är svarsfrekvensen. Vissa opinionsmätningsföretag har så låg svarsfrekvens som 18%. Det gör det svårt att främst mästa partier som SD och AFS. Jag tror dock de som tänker rösta på AFS inte skäms lika mycket på svara i telefon att de ska rösta på SD som en vanlig svensson som byter från S, M eller annat parti. Jag tror en AFS är stolt att få svara AFS. SD är därmed det svåraste partiet att mäta. Detta säger också statsvetare.
Citera
2018-09-05, 17:31
  #1212
Medlem
rikastistorstans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sillastrypar-rens
Tänk på vad du kläcker ur dig. Sjöbopartiet fick 27.000 röster i riksdagsvalet trots att de inte ställde upp i riksdagsvalet. Demokraterna är ungefär tre gånger så stora. Du kanske får sätta ditt skratt i halsen.

Seriöst. Ni är på en för låg nivå för diskutera detta när ni tror AFS kan få 10%. Då är det dags att ta på sig foliehatten.

Det har hänt en enda gång i en helt annan tid, med ett annat klimat och andra partier.

Jag har aldrig trott på 10%. Afs är extremt svårbedömda men allt mellan 2-6% är rimligt. Du har diskvalificerat för att prata om foliehattar efter din senaste konspirationsteori om att hundratusentals göteborgare kommer slänga bort sin röst på ett parti som inte ens ställer upp i valet. Inte ens jag som är superlojal Afs kommer att skriva Afs på en lapp i ett val dom inte ställer upp i. Men du tror tydligen att detta pragmatiska parti Demokraterna har skaffat sig sådana die-hard fans. Som sagt, din desperation växer. Om du någon gång haft någon form av saklighet i ditt Afs-hat så har det nu helt försvunnit.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback