Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2018-03-22, 20:27
  #97
Medlem
TheHmms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GeneralRuskendrul
Vad är det för sjuk skit du länkar till? Vad är det för fel i huvudet på dig? Äckel!

Visst är det spännande med sånt där? Kolla Holohoax delen också x)
Citera
2018-03-22, 20:29
  #98
Medlem
fnirps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kausti
Det fanns ett superintressant inlägg på nåt forum ... som gick igenom varför programmeringsprojekt ofta slutar med en halvkass produkt samtidigt som byggprojekt väldigt ofta slutar med en bra produkt.

Det är ganska enkelt. Vid ett byggprojekt har man planerat och kommit överens om hur man ska göra och vad slutresultatet ska vara. Vid ett programmeringsprojekt har man sällan den lyxen, utan både förutsättningar och förväntat slutresultat ändras många gånger innan det är klart. Ett sätt att få till det bättre på mjukvarusidan, är att försöka undvika mastodontprojekt som tar månader eller år att få klart. Istället kör man på massa små kontrollerade förändringar av produkten, förändringar som sker konstant och ofta och har väldigt kort ledtid från beställning till leverans.
Citera
2018-03-22, 20:33
  #99
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kennethkvarting
Att en van yrkesman gör något fem ggr snabbare än icke dito är inget konstigt.

Frågan är: Vad i helvete var det för garderob som tar en snickare 8 h att bygga?

Edit: Jag räknade fel, 7,5 ggr ska det vara.

En klädkammare, flera flyttbara hyllor som skall sitta fast i väggen, garderob med skåp, ett slags "garderobssystem" som givetvis inte jag själv (eller han heller för den delen) ville ha, utan något respektive regering önskat. "En sån här kan du bygga, det tog mig 8 timmar" "-Men du är ju snickare?" "Jo men det kommer ta dig en helg kanske, max. Det är skitlätt, jag lovar" -Yeah right.
Citera
2018-03-22, 20:33
  #100
Medlem
DR-Drunks avatar
Sätter inte min fot på ett bygge. Det är folk som skriker och gapar samt står och glor på varandra. Hör ordet "kurwa eller kurva" långa vägar, man spyr. Skit jobb verkligen med folk från hela jorden och man kan undra vart dom hittat dessa personer. Många har även lön över 200 spänn i timman.
Citera
2018-03-22, 20:40
  #101
Medlem
Kennethkvartings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mr.gegge
En klädkammare, flera flyttbara hyllor som skall sitta fast i väggen, garderob med skåp, ett slags "garderobssystem" som givetvis inte jag själv (eller han heller för den delen) ville ha, utan något respektive regering önskat. "En sån här kan du bygga, det tog mig 8 timmar" "-Men du är ju snickare?" "Jo men det kommer ta dig en helg kanske, max. Det är skitlätt, jag lovar" -Yeah right.

Ah! Då förstår jag, tack för svar. Jag såg framför mig en vanlig fristående garderob från en möbelaffär, fast på anabola.
Citera
2018-03-22, 20:43
  #102
Medlem
goin-xxxls avatar
Yrkesstolthet? Ifall det blir nedslag på besiktning så får det ju göras om tills önskad produkt är klar. Och du vill ju helst slippa göra gratis back jobb. Däremot om du kollar på vissa projekt som verkare vet inte kommer besiktas så behöver man ju inte göra det där lilla extra.
Citera
2018-03-22, 21:27
  #103
Medlem
LeeVans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Belavia
Ibland slås jag av inkompetensen hos olika yrkesgrupper. Politiker känns verklighetsfrånvända trots att det är deras jobb att förstå den, precis som det är journalisters jobb att ha grepp om verkligheten. Men jag är inte imponerad. Likadant med många jobb i offentliga sektorn. Ja, det finns många yrkesgrupper.

Med byggarbetare, de får alltid ihop det. Kommer man till en byggarbetsplats i initiala skedet så ser det ut som ett stort bombnedslag..hjullastare, ställningar, ledningar, material och bråte.

Det där får de aldrig ihop tänker man. Men sen står byggnaden där och strålar en tid senare. Hur fan kan det bli så bra? Är alla inom bygg genier eller?

Varför strular inte underlaget, eller att grunden blir fel, eller att någon vinkel blir lite fel och så fortplantar sig problemet och resulterar i lutande tornet i Pisa.

Ja, det är ju en intressant jämförelse, lutande tornet i Pisa är ju världskänt för sin lutning, det borde vara tvärtom, dvs att det mesta blir snett och så finns det en byggnad som är ståtar med sin perfekta vertikala kropp.

Ibland när jag är inne i större byggnader som inte bara är en skokartong, så slås jag av hur finurligt och perfekt alla utrymmen är sammanfogade. Tänk konserthus tex, det är ju som design invändigt, spännande ytor, utrymmen, balkonger, trapplösningar mm.

Själv är man glad om man spikar upp några hyllplan och kompassen visar att de kom på plats hyfsat horisontellt. 😊

För en med tummen lite mitt i hand, kan ni förklara hur det blir så bra varje gång?

Det är ju också så många inblandade..arkitekter, ekonomer, designers, elektriker, byggarbetare, grävmaskinister mm.

Och ordspråket heter ju..ju fler kockar desto sämre soppa.

Då har du missat bygget av MP,s miljöcertifierade vägbro. Byggdes över en relativt hårt trafikerad väg, främst för att underlätta passagen för de vilda djuren. Den klarade nästan av att bära upp sin egen vikt, men bara nästan. Jag misstänker att den kan ha saknade HBTQ-certifikat? Hur som, något fel måste det ha varit.
Hatten av, jag är imponerad.

Då har du missat bygget av MP,s miljöcertifierade vägbro. Byggdes över en relativt hårt trafikerad väg, främst för att underlätta passagen för de vilda djuren. Den klarade nästan av att bära upp sin egen vikt, men bara nästan. Jag misstänker att den kan ha saknade HBTQ-certifikat? Hur som, något fel måste det ha varit.
Citera
2018-03-22, 21:30
  #104
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Belavia
Ta operahuset i Sydney tex.

Kul exempel i den här tråden. Lite segt bygge,tog 14 år. Budgeterad till 7m AUD $,och slutade på 102. Men det vackraste, moderna byggnad jag sett.
Citera
2018-03-22, 22:53
  #105
Medlem
JEBUS-666s avatar
Det är samma sak när man bygger själv hemma. Det är ett hav av Verktyg, Maskiner, Material, Damm och oreda, men till slut så står man där med någonting färdigt, rent och snyggt.

Och man stöter på problem som man löser innan man kör vidare. Byggnads branschen är bara en uppskalad variant av hemma byggande.
__________________
Senast redigerad av JEBUS-666 2018-03-22 kl. 22:59.
Citera
2018-03-22, 23:12
  #106
Medlem
Faugelfans avatar
Kompetenta ingenjörer som ritar 80% rätt(copy paste är vanligt, men det hade jag själv med gjort efter det 17:e identiska rummet), uppmärksamma hantverkare som hittar felen(samt utför en korrekt installation), besiktningsmän som hittar felen som hantverkarna begått(och det är dem duktiga på).

Dem flesta hantverkarna är väl inte genier, men dem har arbetsledare eller någon ansvarig montör som har koll. Men det krävs inte för stor kompetens att gipsa/sätta upp en vask/dra kabel. Det är när det strular som man behöver erfarenhet och kompetens, man arbetar som ett lag och det är ens ansvar att utföra jobbet korrekt.

En byggarbetsplats må se ut som kaos, och första gången man besöker ett bygge så är det svårt att orientera sig men allt har sin plats. Det finns ordning ibland kaoset!
Citera
2018-03-23, 11:36
  #107
Avstängd
Åk ner en måndag kl 9 till valfri byggplats. Se mätingenjörerna in action.

Det allra bästa med en byggarbetsplats tycker jag är när bygget är färdigt och det ska städas upp. Då kommer de,20 man i ett svep och dammsuger på metallföremål, skyfflar upp allt grus och byggdamm, återställer asfalten , monterar ner byggställnigngar ochkranar och sen dagen efter är det som total natt och dag. Byggarbetsplatsen existerar inte längre


För övrigt borde vi bygga på höjden. Jag blir jävligt ledsen av att se skog huggas ner och berg sprängas för att ytterligare ett villaområde tänker breda ut sig.
Citera
2018-03-23, 11:37
  #108
Medlem
Strangeflowers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tokyokyoto
För att det är en mansdominerad bransch.

BOOM!



Haha, men du har ju rätt. Även inte aaallaaa kvinnor är hönshjärnor, så måste jag tillstå att väldigt många av oss är just det. Jag jobbade inom vården ett kort tag (kommer inte göra om det pga just alla kvinnor). Att sätta upp en enkel jävla väggklocka tog flera timmar, för de var tvungna fråga vad de andra tyckte, och så diskuterade man den där förbannade klockans placering gud vet hur länge, för jag gick iväg. Kände hur en stroke var i antågande. Tror vaktmästaren tröttnade ur tillslut och bara spikade upp skiten på random plats. Detta var bara ett exempel. Skitsaker ska stötas, blötas, diskuteras och analyseras i en sådan utsträckning att man börjar få overklighetskänslor och panikångest och bara vill därifrån. Tro fan att inget blir gjort. Du har nog mer rätt än du själv anar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback