Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2018-03-17, 22:56
  #25
Medlem
michail.bakunins avatar
Vad har han suttit inne för?

Varför skulle samer degradera sig till att rösta på ett parti för zigenare? Judarna kan jag tänka mig.
Citera
2018-03-17, 23:32
  #26
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av michail.bakunin
Vad har han suttit inne för?

Varför skulle samer degradera sig till att rösta på ett parti för zigenare? Judarna kan jag tänka mig.
Stöld.
Citera
2018-03-20, 14:34
  #27
Medlem
Dmitris avatar
Citat från sydsvenskan 2012.

"Luciano Bladson döms av Malmö tingsrätt till fängelse i tre och ett halvt år för att ha försökt köra på fyra poliser och rammat en polisbil i Malmö i december.

Då polisen skulle kontrollera bilen vid Stortorget vägrade han stanna. Poliser som försökte stoppa honom kastade sig undan i sista stund.

En polisbil rammades två gånger innan jakten tog slut på E65. Mannen fälls för grov vårdslöshet i trafik, rattfylleri och försök till grov misshandel."

Nog borde det väl finnas någon råm som har bättre CV än denna.
Citera
2018-03-21, 15:16
  #28
Avstängd
Hann inte Lööf värva zigenarna till sitt ruttna parti?
Citera
2018-03-28, 17:53
  #29
Medlem
GenesisPs avatar
Nya Tider har i senaste pappersnumret en jättebra artikel om det nystartade romska partiet.

Det är kriminella, zigenska klaner det rör sig om, vilket står klart när man läser artikeln, och inte blott en enstaka kriminell individ som "hamnat lite snett".

Detta med partiet, är säkerligen (ytterligare) ett sätt att lösgöra staten från ekonomiska medel och bygga upp fler snyftpoäng i PK-kretsar. Det skulle inte alls förvåna mig om partiet om något år plötsligt "försvinner" och utbetalda bidrag följer med. Gadje lär sig som bekant aldrig.

Citat:
SVT Skåne presenterade nyligen det nystartade Sveriges Romska Moderna Parti, som vill arbeta för romers och andra minoriteteters rättigheter. Partiets talesperson heter Luciano Bladson, 37. "Han har ett fängelsestraff bakom sig men vill visa romska ungdomar och andra att det går att arbeta innanför ramarna", förklarade SVT. I själva verket har Luciano minst tre fängelsestraff bakom sig. Både Lucianos och partiledarens familjer är grovt brottsbelastade.

Citat:
Rosita Grönberg och andra romska företrädare vill "bekämpa fördomar" om romer. Förra året kunde Nya Tider avslöja att deras egna familjer uppfyller alla "fördomarna" med råge.
__________________
Senast redigerad av GenesisP 2018-03-28 kl. 17:58.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback