Citat:
Ursprungligen postat av
Gullegubben
Före detta KD-pressisen Johan Ingerö har förklarat hur det funkar på Twitter. Enligt honom är det långt från alltid som förmedlade intervjuer resulterar i den artikel pressisen hoppades på.
Nej, men det är för att det inte har hunnit bli så korrumperat isåfall. Det ändrar inte att det riskerar att bjuda in till korruption, speciellt i de viktigaste frågorna där de som för närvarande styr har något att dölja, för det blir ju då de blir som mest frestade att skicka till en journalist de litar på.
Och.. även om det hypotetiskt inte var fallet, vad skulle pressisen säga. "-jo, det är skitbra att det är såhär. Får vi exakt det resultat vi vill av de journalister som följer vår agenda"
Det hade han ju knappast erkänt även om det varit sant, eller hur? (Till Moosky - nej, jag menar inte att det är sant, det är ett hypotetiskt argument. Du behöver inte citera just den meningen utan kontext och säga att jag ska ge källa på att Johan Ingerö ljuger)
Det blir en långsam march mot att kontrollera information lite mer hela tiden om det inte protesteras mot. Bara för att vi inte hunnit så långt på vägen än så kan man inte låta bli att argumentera mot saker som är fel.