Citat:
Ursprungligen postat av
MrSkargard
Nej, han friades inte på "ganska vaga grunder". Jag vet att ni verkligen hoppades att han skulle fällas men det innebär inte att du måste ljuga om hovrättens dom.
En nödvärnsinvändning som inte kan motbevisas är alltid att anse som vaga grunder, en nödvärnssituation som kan bevisas får anses vara grunder av normalgraden alternativt starka grunder.
Låt mig vara tydlig, det enda som friade Ekeroth var att man inte tillräckligt tydligt kunde bevisa att hans historia om nödvärn var påhitt. Samtliga vittnesuppgifter talade mot Ekeroth, säpovakterna hörde endast ett slag, Ekeroths egna vittne (hans vän som var med under kvällen) talade om att de jagats av en ilsken pöbel samt att Ekeroth blivit slagen så hårt att han, jag citerar, fruktade för Ekeroths liv.
Jag säger inte att Hovrättens dom är felaktig då den är i linje med svensk rättspraxis, däremot är den stiftad på förhållandevis vaga grunder. En nödvärnsinvändning som inte kan motbevisas är knappast något annat.
Sen kunde jag inte bry mig mindre om huruvida Ekeroth dömts eller ej, han har enligt min mening ingenting i riksdagen att göra oavsett om han går runt och slåss om nätterna eller ej.