Går det inte ganska långsamt i klungan? Där finns även Mattias Strandvall. Alltså den finländska sprintern som inte tog sig in i OS-laget och som haft eländig form hela vintern. Märkligt nog står det H45 för honom i start- och resultatlistan. Även damerna långt framme.
Blomqvist nämnde nåt om "osportsligt" efter tjecken med några meter tillgodo klev fram och tog första spurtpriset efter att norrmannen dragit nästan hela vägen, för att sen lägga sig bakom norrmannen igen.
Finns det fler saker som betraktas som mer eller mindre osportsliga man bör undvika under ett Vasalopp?
__________________
Senast redigerad av DoktorNo 2018-03-04 kl. 09:51.
Var det märkligt att tävlingsledaren hoppades på att klungan skulle hinna ikapp?
Kanske därför spårpatrullen ligger så långt före utbrytarna. Fick dålig känsla av den intervjun.
Tippar på førsening i länkningen, det är inget de väljer att gøra.
Dom väljer ju iaf att propsa på dessa intervjuer för underhållningsvärdet trots att tittaren bör må dåligt över den här fördröjningen, det känns som insidan på en neurodegenerativ sjukdom att lystra till
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!