Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 3
  • 4
2021-08-11, 18:20
  #37
Medlem
SvartaVargens avatar
Någon som vet om man kan köpa hus där innan man flyttat upp från Sverige eller behöver man båda parter ha jobb där? Har swedbank i sverige så kan tänka mig att det underlättar då även fet finns i Norge?

Vilka städer / byar omkring stavanger och kristiansand är fina och med bra skolor? Vill skaffa en gård runt syd/sydvästra delen av norge.
Citera
2021-08-11, 21:13
  #38
Medlem
Generalanderssons avatar
Nu har jag ingen erfarenhet av att bo eller jobba i Norge, men känner vissa som bor och/eller jobbar/jobbat i Norge. Och efter vad jag har förstått, så får de inte särskilt bättre vilkor där än vad de fick här i Sverige - mtp priserna som är i Norge. Sen så är det inte längre lika lätt för en svensk att hitta ett jobb i Norge i dag som det var för en 10-15 år sedan, även lönenivån mellan Norge och Sverige har utjämnats en hel del på senare år.
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback