Citat:
Ursprungligen postat av
London
Exempel har varierat de senaste 30 sidorna men i grunden är frågeställningen detta:
1) Jag lånar x kr av någons sparade resurser och köper en guldtacka
2) Genom att månatligen konsumera mindre än mina intäkter (lön för de flesta) skapar jag ett överskott av kapital som jag nyttjar till att återbetala lånet
När jag efter y månader återbetalt skulden och fortsatt äger guldtackan... har jag då inte sparat ihop till denna?
Ok då förstår jag er lite bättre.
Ska försöka förklara tydligt med ett exempel nedan.
Ni tar ett lån och istället för att konsumera för detta lån (dvs någon annans sparande som denna lånar ut till er) så väljer ni att spara denna resurs i form av en guldtacka.
Säg att istället för att betala varje månad så kommer ni överens om att betala tillbaka hela lånet efter 12 mån (enbart för att tydliggöra var sparandet äger rum). Varje månad räknar ni ut hur mycket ni kan konsumera av era intäkter för att spara ihop till denna amortering/återbetalning 12 månader senare. Så varje månad sparar ni 1/12 av skulden på ert bankkonto. Efter 12 månader har ni sparat ihop till skulden så ni kan amortera hela beloppet. Sparar ni då varje månad eller sker sparandet vid amorteringen efter 12 månader?
Det blir exakt samma princip om ni amorterar varje månad. Ni sparar 1/12 varje månad för att kunna amortera 1/12 av skulden. Dvs sparandet sker innan amorteringen.
Ni har inte sparat ihop till guldtackan, ni har sparat ihop till att amortera på skulden (Ni äger redan guldtackan). Oavsett om ni hade haft en skuld att amortera på eller ej så hade ni sparat exakt samma belopp under perioden.