Citat:
Ursprungligen postat av
frasselito
Jag hävdade att du har sålt marken för lika mycket som du har köpt den för. Så ingen vinst har skett. Det är du som påstår någon vinst har skett.
Jaha nu är det ingen vinst längre men tidigare sa du att det var det, hur ska du ha det?
Citat:
Ursprungligen postat av
frasselito
Det är inkomst av vara/tjänst ja. I ditt exempel mark.
Exemplet var som sagt:
1. du köper mark för 1 miljon som du har lånat
2. du amorterar 10,000 kr som kommer från din lön
3. du säljer marken för 1 miljon, löser in den återstående skulden och får 10,000 kr kvar på sparkontot
Du svarade att dessa 10,000 kr var inkomst av tjänst eller vara och jag frågade vilken tjänst eller vara det var som skapade den vinsten.
Citat:
Ursprungligen postat av
frasselito
JDet är inte vad jag har påstått, du läser som fan läser Bibeln.
Detta är vad jag påstår;
Om kreditlån, som utgör 97% av M3, amorteras så minskas M3
Var kommer uppgiften att kreditlånen utgör 97% av M3 ifrån?
Du har som sagt var dragit en felaktig slutsats här. Du verkar tro att bara för att kontanter utgör 3% av M3 så innebär det att kreditlånen utgöt 97% av M3, det är inte så det fungerar. Om jag Swischar över 100 kr till dig så påverkas inte M3 och inte heller när du betalar tillbaks. Det finns en massa kreditlån som inte har någon påverkan på M3.