Citat:
Ursprungligen postat av
host.
Högerextremister har senaste åren bränt och sprängt diverse ställen de inte gillar (tex flyktingboenden och bokcafe) dessutom så anser NMR att det är okej att slå ihjäl någon "som en disciplinär årgärd", och sen klagar ni över någon trasig fönsterruta? Se var det grova våldet FAKTISKT kommer ifrån.
Dessutom är vit makt-personer mer kriminellt belastade UTANFÖR politiken än vad autonoma är.
"Vit makt-miljön är kraftigt överrepresenterad för brott som inte är politiskt motiverade och kan knytas till 5 332 misstankar medan 1 565 misstankar hänförs till personer i den autonoma miljön."
-SÄPO
Det kan till viss del förklaras med att vänsterextrema ofta är mer begåvade. Stommen består av rätt begåvade medelklasskids, medan högerextrema utgörs av lågpanne-underklass av närmast brittiskt snitt. Jag tror helt enkelt att vänsterextrema är duktigare på att inte åka fast. De som väl åkt fast har varit de riktiga trashankarna som utgör den näst största delen av vänsterextrema.
Men en konkret fråga: Har ni gjort någon ordentlig analys på hur framgångsrik er kampmetod är?Demonstrationerna mot SD har ju lett till att de fått de flesta sympatierna, vilket hjälpt till att få in dem i riksdagen.
Motdemonstrationer är också ett bergsäkert sätt att se till att högerextrema får publicitet. Resultatet blir som sagt dels att de får mediatid, och dels att de får sympati pga att vänstern använder odemokratiska metoder.
Det ju gör är ju fullständigt kontraproduktivt om målet är att minska högerextremas mediala "reach", och att minimera sympatier för desamma.