Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2018-02-08, 17:18
  #1
Medlem
Sitter på en sunkig hyreslägenhet som jag tycker jag får betala alldeles för mycket för. Har kapital att köpa en bostadsrätt vilket skulle höja min levnadsstandard avsevärt men jag är väldigt försiktig med pengarna och vill inte gå in i en dålig förening.

När ni läser en årsredovisning från en bostadsrättsförening vilka punkter kollar ni specifikt på?

Jag själv har fastnat lite för lån/kvm och tycker alla verkar ligga runt 7-9k vilket jag själv anser vara väldigt högt, speciellt då många av husen är byggda runt 1960. Men då alla ligger däromkring så spelar det ju ingen roll.. Så lite tips tack!
Citera
2018-02-08, 18:46
  #2
Medlem
På Borattupplysning.se finns det ganska bra info.

Låter mycket med 9t på en förening från 60-talet.
Citera
2018-02-08, 20:09
  #3
Medlem
Titta lite på föreningens belåning och fundera på hur en räntehöjning slår.

Först så har du ditt lån på 1,5 miljoner eller vad du nu köper lägenheten för. Dessutom så har föreningen troligen ett lån på någon miljon. När du köper lägenheten så får du då helt plötsligt ett lån på 2,5 miljoner. Vad händer då om räntan ökar 3 %?

Min förenings skuldsättning är 2800 kr/m2 och det tror jag är lågt.
__________________
Senast redigerad av Mynicname 2018-02-08 kl. 20:20.
Citera
2018-02-08, 20:34
  #4
Medlem
Husings avatar
Det är högt med 9000 kr/kvm i lån, men det kan också ligga mycket bakom de siffrorna. Har föreningen genomfört stora underhållsåtgärder de senaste tio åren? Stambyte, takomläggning, fasadputsning o.s.v.? Om föreningen har förvärvat fastigheten under de senaste tio åren kommer den antagligen också ha en hög belåning. Då är det viktigt att kontrollera statusen på fastigheten så att de inte har köpt ett dyrt hus med en massa renoveringsbehov.

Det är isf viktigare att föreningen verkar ha en långsiktig ”plan”. Amorterar man ordentligt på lånen? Iaf minst 1% per år, men helst lika mycket som avskrivningarna är på.
Redovisar de kommande underhållsåtgärder? Hur stora är lånen i förhållande till omsättningen?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback