http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=6880335
"Moderatledaren Ulf Kristersson säger att det var ett misstag att ingå flyktingöverenskommelsen med Miljöpartiet 2013. Där ingick rätt till sjukvård och skolgång för papperslösa.
Nu vill Ulf Kristersson att allt ska gå tillbaka till de hårdare regler som gällde före överenskommelsen.
Moderaterna vill öka kontrollen av de asylsökande som trots avslag stannar i landet:
– Det som vi oroar oss för är det skuggsamhälle som nu breder ut sig i Sverige, när väldigt många människor stannar kvar i landet trots att man har fått beslut att man ska lämna, säger Kristersson.
Moderaterna vill att Polisen ska få i uppdrag att kraftigt öka antalet inre utlänningskontroller för att hitta personer som befinner sig i Sverige illegalt. Antalet platser i förvar ska öka och Moderaterna vill ha många fler personer i förvar än i dag säger Ulf Kristersson.
Han ångrar uppgörelsen från 2013 mellan alliansregeringen och Miljöpartiet som bland annat gav rätt till sjukvård och skolgång för papperslösa."
Sent skall syndaren vakna eller?