Citat:
Ursprungligen postat av
godboy
Jag tänker att det är rätt många som köpte villa/bostadsrätt för tio femton år sedan, där värdet nu gått upp och de höjer lånet på bostaden. Detta för att kunna flasha runt i en XC90. Jättekorkat anser jag, som faktiskt är rätt välbetald. Skulle aldrig köpa en så dyr bil.
Vad är det för fel på ny bättre bil? Både modernare, säkrare, miljövänligare, bränslesnålare nya bilar och utveckling går framåt.
Sedan bekvämlighet är även viktigt om man åker mycket.
Nu är jag inte så mycket för bilar rent allmänt och skulle så klart inte köpa 10 Ferrari men en ny bättre bil ser jag inte som något alls konstigt eller onödigt.
Nu behöver jag inte bry mig om bilar på det sättet för har alltid 24/7 service med privata chafförer tillgänglig utanför dörr alltid men ser många fördelar att folk faktiskt kör runt i nyare bilar.
Om man ska prata värdeförlust visst, men inte mer än röka eller köpa ny tv etc ändå.
Mer korkat köra runt i gammal skrothög.