I talarstolen i riksdagen på morgonen. Försvarsdebatt !
"Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet
Deputerad"
Suppleant i väldigt många utskott. Men att se henne tala bl a om Afghanistan, detta
utsatta land, klädd i svart, var nog inte riktigt vad man väntat sig.
[quote=absolut.rumsren|Vad var det som gjorde att Thomas tog sitt liv? Sanningen (inte Annikas) kommer att komma fram när tiden är mogen och orsakar mest skada. Det kommer att bli tufft för en del.[/QUOTE]
Thomas självmord hade inget med Annika eller S att göra. Han var sjuk. Hade tagit livet av sig även om han varit ihop med Ebba Bush. Kanske t.o.m. lite tidigare.
Sedan finns det en separat tråd för dessa foliehatt-spekulationer.
Det jag menade var att hon inte ens hade kompetens att avsluta dessa enstaka kurser med att ta tillbörliga poäng.
Annika försökte med samma taktik som sin mentor och idol Eva Nordmark gjorde genom att gå speciellt utvalda kurser för att det skulle se bra ut på deras CV. Men bra gick det inte.
Nej, han visade tendenser långt innan han träffade Annika. Den tragiska utgången var inte helt förvånande för dem som kände honom.
TW var tillsammans med AS i 19 år innan han begick självmord 2019, på vilket sätt uppvisade han tecken på psykisk instabilitet innan han träffade AS?
Borde inte dessa observanta människor i hans närhet ha gjort något för att hjälpa honom under nästan två decennier?
AS har väl dessutom sagt att hon märkte inget av TW:s dåliga psykiska hälsa? Fast vissa tecken fanns trots allt om vi ska lita på henne. Tyvärr kan inte sambon berätta sin historia.
Att Annika har blivit en sån stor Afghanistan-kännare. Kan hon göra en korrekt analys av läget? Det är lite märkligt kan tyckas då hon saknar grundläggande baskunskaper från det mesta, om man bortser frisörkunskaper och indoktrinerings-utbildning från fack och (s)lusk-partiet. Kan det bero på att hon är bekant med en afghan?
Personligen tycker jag hon framför uppläsningen av det nedskrivna talet dåligt. Det hade varit bättre med en skådespelare. Men det är klart något måste hon göra, hon sitter där, bra betalt dessutom.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!